Πρωταθλήτρια η ΑΕΛ!

Ιδανικά ολοκλήρωσε τη φετινή χρονιά η ΑΕΛ, αφού κέρδισε με 1-2 τον Αχαρναϊκό στο Μενίδι (τα γκολ οι Γιοβάνοβιτς – Βαρέλα) και σε συνδυασμό με τη συντριβή της Κασσιόπης στον Εύοσμο (3-1) από τον Αγροτικό Αστέρα, η «Βασίλισσα» στέφθηκε πρωταθλήτρια! Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς, έχασε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε κερδίσει και με μεγαλύτερο σκορ.

Και στο τελευταίο ματς της ΑΕΛ ο κόσμος βρέθηκε εκεί και χειροκρότησε την προσπάθεια των παικτών του Σάκη Τσιώλη! Τα πανηγύρια συνεχίστηκαν μετά το τέλος του αγώνα και στα αποδυτήρια!

Το φιλμ του αγώνα

3': Σουτ του Βαρέλα από το ύψος της περιοχής. Η μπάλα μόλις άουτ.

9': Κεφαλιά του Ροβίθη από σέντρα του Μονιάκη, η μπάλα άουτ.

11': Ο Ταμπάκης δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή με τον Καβουσάκης να πέφτει στα πόδια του αντιπάλου του απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

18': Ο Μουστάκης κάνει το γύρισμα από πλάγια θέση, όμως ο Καβουσάκης πέφτει και καθαρίζει τη φάση.

25': Σουτ του Ματσούκα από πλάγια θέση, ο Καβουσάκης μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

33': Σουτ του Ροβίθη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ.

36': Φάουλ του Μονιάκη, η μπάλα χτυπά στο τείχος και αλλάζει πορεία μπερδεύοντας τον Παγούδη, ο οποίος καταφέρνει ωστόσο να αποκρούσει.

53': Κεφαλιά του Σωτηράκου μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματσούκα, η μπάλα άουτ.

54': Γκολ για τον Αχαρναϊκό με τον Παπατόλιο να σουτάρει στην κίνηση και να νικά τον Καβουσάκη, μετά από σέντρα του Παβίσεβιτς από αριστερά. 1-0 το σκορ.

56’: Ο Βαρέλα εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Γιοβάνοβιτς ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι νίκησε με το κεφάλι τον Παγούδη για το 1-1.

64': Η ΑΕΛ κάνει το 1-2 ανατρέποντας το σκορ, με ένα φοβερό σουτ του Βαρέλα έξω από την περιοχή.

73': Σουτ του Κουτσιανικούλη, ο Παγούδης αποκρούει με τα ακροδάχτυλα.

88': Σέντρα του Ματσούκα από δεξιά, ο Καβουσάκης με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει την μπάλα.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Παγούδης, Σωτηράκος, Μωυσιάδης, Ταμπάκης (61’ Χριστόπουλος), Ματσούκας (79’ Αναστασίου), Όμο, Παπατόλιος, Μάρης (83’ Μακρίδης), Παβίσεβιτς, Μουστάκης, Κωστόπουλος.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Καβουσάκης, Ρέντζας, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Δαμιανάκης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (56’ Κουτσιανικούλης), Ροβίθης (46’ Μπανούσης), Καπός, Βαρέλα, Πάτο (83’ Χοτζάλι).

Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας). Βοηθοί: Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας), Οικονόμου (Αχαΐας).