«Όνειρο» ανόδου στο 92’ για τον Αστέρα!

Ο Αστέρας Τυρνάβου κατάφερε έστω και στο 92’ να κάμψει την αντίσταση του Δολιχιακού με σκορ 2-1.

Τύρναβος: Βάσω Γκατζούλη

Οι γηπεδούχοι μετά από αυτή τη νίκη στο εξ’ αναβολής ματς της 27ης αγωνιστικής για την Α1 ΕΠΣΛ, έφτασαν στην 4η θέση που συγκατοικούν μαζί με τους Γόννους, έχοντας 46 βαθμούς.

Από την άλλη ο Δολιχιακός έμεινε με την πολύ καλή εμφάνιση αλλά έχει αποχαιρετήσει την κατηγορία. Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά ήταν πολύ δυνατό, κυρίως παιχνίδι κέντρου. Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε μουδιασμένα και δεν απείλησε ιδιαίτερα, με αποτέλεσμα ο Δολιχιακός να έχει περισσότερα μέτρα μέσα στο γήπεδο. Έτσι στο 43’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε πολύ δυναμικά και κατάφερε στο 56’ να φέρει το ματς στα ίσα.

Από εκεί και πέρα πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, δεν του έκανε το χατίρι η μπάλα, μέχρι και το 92’ όπου κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη που τον βάζει στο κόλπο της ανόδου.

Στο 5’ το κόρνερ εκτέλεσε ο Γαλάνης, την κεφαλιά πήρε ο Πάσιος Α., έβγαλε σε κόρνερ ο κίπερ. Πέντε λεπτά μετά, κόρνερ εκτέλεσε ο Λιούρας το ριμπάουντ πήρε ο Σουγλής Σ. το σουτ του πέρασε ελάχιστα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Μια πολύ καλή στιγμή για τον Αστέρα στο 15’ όταν ο Καρακώστας έκανε τη σέντρα, ο Γαλάνης έκανε το σουτ και πάνω στη γραμμή έδιωξε αμυντικός. Στο 17’ το κόρνερ εκτέλεσε ο Πάσιος Α. με τις γροθιές έδιωξε ο κίπερ. Στο 20’ ο Λιούρας εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντόκος το σουτ η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 30’ ο Λιούρας εκτέλεσε το κόρνερ, με τις γροθιές έδιωξε ο Μπαντής Χρ.  Στο 32’ πολύ καλό σουτ από τον Γκαραγκούνη Σ. στην κίνηση η μπάλα ελάχιστα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 43’ ο Σουγλής Σ. ξέφυγε από την άμυνα, έκανε το σουτ, κακή εκτίμηση από τον τερματοφύλακα και το 0-1. Στο 56’ ο Γαλάνης έδωσε στον Γκαραγκούνη Σ. και αυτός έκανε το 1-1.

Στο 63’ ο Γκαραγκούνης Σ. εκτέλεσε το φάουλ και το δυνατό σουτ του Τάκη «έγλυψε» το οριζόντιο δοκάρι. Στο 64’ τη σέντρα έκανε ο Γκαραγκούνης Α. το σουτ από πλάγια ο Πάσιος Α. η μπάλα σύριζα άουτ.

Στο 74’ ξέφυγε από την άμυνα ο Γαλάνης, έκανε τη σέντρα και ο Πάσιος Β. με την κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δίχτυα. Στο 85’ έκανε το σουτ ο Καρακώστας και μεγάλη απόκρουση από τον κίπερ. Στο 92’ ο Γαλάνης Π. πέρασε την άμυνα και με πλασέ έκανε το 2-1.

*Η διοίκηση του Δολιχιακού ευχαριστεί για την άψογη φιλοξενία την ομάδα του Αστέρα Τυρνάβου και εύχεται να πετύχει τους στόχους της.

Αστέρας Τυρνάβου (Σάκης Παπακωνσταντίνου): Μπαντής Χρ., Γκαραγκούνης Χαρ., Λάζος (62’ Τάκης), Καρατζιούνης, Καρακώστας, Πάσος Β., Πάσιος Α., Γκαραγκούνης Σ. (91’ Τσακίρης Χ.), Γαλάνης, Γκαραγκούνης Α. (70’ Φουντούνας).

Δολιχιακός (Κώστας Καζάκης): Κατωτικίδης, Σαπάκος, Μπέλτσιος (68’ Κότυλης), Σουγλής Σ., Κουτσογιάννης, Μπόλης (50’ Ζιάκος), Μιφτάρι, Ντόκος, Σακοράφας Κ. (60’ Καντολλάρι), Σουγλής Κ., Λιούρας.

Διαιτητική τριπλέτα: Γιάντσης, Μάνος, Αρχοντής.

16. Αμπελόκηποι  34-42   26

*Οι Αμπελόκηποι έχουν έναν μηδενισμό και -2 βαθμούς από την περσινή περίοδο ενώ έχουν έναν μηδενισμό και -3 από την φετινή περίοδο