Προβάδισμα για Βαλένθια, σημαντικό «διπλό» η Σαχτάρ

«Χορταστικό» ήταν το δεύτερο πιάτο των πλέι οφ του Τσάμπιος Λιγκ την Τετάρτη (19/8). Η Βαλένθια έκανε αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στους ομίλους, καθώς επικράτησε με 3-1 της Μονακό στο Μεστάγια, αν και πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τις «Νυχτερίδες» που μόλις στο 4ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Ροντρίγκο, αλλά τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Πάσαλιτς έφερε το ματς στα ίσα.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Παρέχο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τους Μονεγάσκους να έχουν ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, πριν ο Φεγκουλί «σφραγίσει» στο 86’ τη νίκη.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ράιν, Ρούμπεν Βέσο, Μουστάφι, Φεγκουλί, Πάκο Αλκάθερ (66’ Χάβι Φουέγκο), Παρέχο, Γκαγιά, Πέρεθ (76’ Νεγρέδο), Ροντρίγκο, Μπαραγκάν, Ντε Πάουλ (56’ Πιάτι).

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Καρβάλιο, Μαρτιάλ, Μπερνάρντο Σίλβα (78’ Ελα Σαραουί), Ουάλας, Ιβάν Καβαλέιρο (63’ Ντιράρ), Πάσαλιτς (76’ Μπαλουλί), Έλντερσον, Ράγκι, Τουλαλάν.

Σημαντικό «διπλό» πανηγύρισε η Σαχτάρ σε βάρος της Ραπίντ στη Βιέννη, παίρνοντας τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Μάρλος στο 44ο λεπτό, ενώ νικήτρια με 2-1 από την έδρα της Σκεντερμπέου έφυγε και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Το γκολ του Ζαχάβι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων δίνει ποροβάδισμα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ που απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Βασιλείας, ενώ η Σέλτικ κέρδισε με 3-2 τη Μάλμε, που, όμως, παραμένει στο «παιχνίδι» με τα δύο εκτός έδρας γκολ της. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των α΄αγώνων των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ:

Τρίτη (18/8)

Αστάνα - ΑΠΟΕΛ 1-0 (13' Τζολτσίεφ)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ - Παρτιζάν Βελιγραδίου 1-0 (75' Γκορντέιτσουκ)

Λάτσιο - Λεβερκούζεν 1-0 (77' Κεϊτά)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπριζ 3-1 (13', 43' Ντεπάι, 90'+4 Φελαϊνί - 8' αυτ. Κάρικ)

Σπόρτινγκ Λισσαβώνας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-1 (12' Γκουτιέρεζ, 82' Σλιμανί - 40' Ντούμπια)