Ο Αετός πέταξε ψηλά!

Ο Αετός Αμυγδαλέας επικράτησε με σκορ 3-0 της Δόξας Ομορφοχωρίου το Σάββατο το μεσημέρι και έτσι δίκαια κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά και τους βαθμούς. Το παιχνίδι διεξήχθη με ήλιο αλλά σε ένα λασπωμένο και βαρύ γήπεδο.

Ο Αετός μπήκε δυνατά και κατάφερε από την αρχή να δημιουργήσει αρκετές φάσεις και να σημειώσει το 1-0 στο 26’. Το Ομορφοχώρι είχε ελάχιστες φάσεις για να αντιδράσει, έτσι στην επανάληψη πίεσαν περισσότερο ακόμη οι γηπεδούχοι και κατάφεραν στο 63’ και στο 78’ με τον Μαυρουδή να πετυχαίνει δύο γκολ και να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Η αλήθεια είναι πως οι φιλοξενούμενοι δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα και αν οι φάσεις που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι τις έκαναν γκολ τότε το τελικό σκορ θα ήταν μεγαλύτερο.

12’ Σέντρα από δεξιά του Ανδριανόπουλου στον Σιούτα ο τελευταίος δεν πρόλαβε να σκοράρει.

25’ Σουτ από πλάγια μέσα στην περιοχή με τον Φούντα να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

26’ Δυνατό σουτ από τον Βελετάνη, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα (1-0).

32’ Σουτ έξω από την περιοχή με τον Χριστοδούλου Κ., η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

36’ Διπλή ευκαιρία από τον Φούντα, με τον Ιορδανίδη να λέει όχι αφού το πρώτο σουτ ήταν σχεδόν εξ’ επαφής.

37’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Βιλανάκη αλλά αυτός δεν μπόρεσε να σκοράρει.

39’ Μόνος του μπήκε στην περιοχή ο Ανδριανόπουλος, έκανε το σουτ με τον Ιορδανίδη να αποκρούει με υπερένταση.

63’ Ο Σκέντζας έκανε τη σέντρα πήρε ο Μαυρουδής Γ. και με σουτ έκανε το 2-0.

65’ Μετά από κόρνερ ο Φούντας πάνω στην γραμμή δεν μπόρεσε να σουτάρει.

70’ Κεφαλιά του Σιούτα από κόρνερ του Μαυρουδή Γ. η μπάλα δίπλα από το δοκάρι άουτ.

75’ Ο Κουρούκας έδωσε όμορφα στον Ρουμελιώτη αυτός έκανε το σουτ οι αμυντικού έδιωξαν σε κόρνερ.

78’ Ο Μαυρουδής Γ. διπλασίασε τα τέρματά του με διαγώνιο σουτ μέσα στην περιοχή και έκανε το 3-0.

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Τέρλος, Μητράκας (80’ Κουτσόπουλος), Ευαγγελούλης, Πολύζος Α., Παπακωστούλης, Σιούτας, Ανδριανόπουλος (52’ Μαυρουδής Γ.), Μοσχοβίτης (70’ Πολύζος Μ.), Φούντας, Βελετάνης, Σιούτας.

Δόξα Ομορφοχωρίου (Χρήστος Ντικολιανίδης): Ιορδανίδης Ν., Τσιάμης Χ. (72’ Τσιάμης Μ.), Μωραϊτης, Βιλανάκης, Σκέντζας, Πασχαλίδης, Καρβουνιάρης, Κουρούκας, (80’ Ασίκογλου), Χριστοδούλου Κ., Ρουμελιώτης, Χριστοδούλου Ρ. (46’ Ιορδανίδης Χ.).

Διαιτητική τριπλέτα: Φακής Γ., Γκαραβέλης Ν., Αναστασίου Γ.