Ανανεωμένη και με πεντάρα η Λάρισα 2012

Με το επιβλητικό σκορ 5-2, η Λάρισα 2012 κέρδισε τον Π.Ο.Ε. στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας», για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας. Η ομάδα της Λάρισας, φάνηκε ανανεωμένη, μετά και την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία της και κατάφερε να κερδίσει έναν Π.Ο.Ε., που αν και έκανε φιλότιμες προσπάθειες να απειλήσει δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Του Γιώργου Μητσιούλη

Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό όταν ο Μάντζας έβγαλε μια μπαλιά από το κέντρο περίπου του γηπέδου, με την άμυνα του Π.Ο.Ε. να μην μπορεί να διώξει την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Κοκόμπελη, που βρέθηκε απέναντι από τον Γκουτζουρέλα, τον οποίο κέρδισε, κάνοντας το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα της Ελασσόνας απείλησε, όταν ο Ματούλας εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 17ο λεπτό, η Λάρισα 2012 έφτασε και σε δεύτερο τέρμα με τον Φλώρο Π., που με σουτ έγραψε το 2-0.

Στο 20’ ο Π.Ο.Ε. απάντησε χάνοντας ευκαιρία με τον Ντούφα, που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 34’ ο Σισμανίδης εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 37ο λεπτό ο Κίτσιος ξεκίνησε μια κούρσα από το κέντρο στην πλάτη της άμυνας του Π.Ο.Ε. και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τέταρτο γκολ, με τον Κίτσιο, που με μακρινό σουτ 40 μέτρων έκανε το 4-0. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος, ήταν να μειώσουν στο 43ο λεπτό σε 4-1 με τον Ματούλα.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και η Λάρισα 2012 έφτασε και σε πέμπτο τέρμα, όταν ο Μάντζας με απευθείας φάουλ έκανε το 5-1. Από εκεί και πέρα, το τελικό 5-2, διαμόρφωσε ο Ματούλας στο 60ο λεπτό, με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Λάρισα 2012(Κώστας Λιάπης): Ράπτης, Γεωργίου(64’ Σκέντζας Ε.), Σκέντζας Π.Δ., Φλώρος Π., Φλώρος Α., Δόνος, Κίτσιος, Φλώρος Π.(57’ Δημόπουλος), Κοκόμπελης, Μάντζας, Τσιτσόπουλος.

Π.Ο.Ε.(Θανάσης Γκανδρής): Γκουτζουρέλας, Περτζόνι, Μπαργιάννης(15’ Ζυγογιώργος λ.τ.), Μπούσιας, Καζάκης, Σισμανίδης(40’ Λόλας), Ντούφας, Γκαμπέτας, Καραμάνος, Ματούλας, Τζήκας(70’ Λίκα).

Διαιτητής: Καραγιάννης Βοηθοί: Παπαδημητρίου, Γιάντσης.