Έδωσε τόπο στα νιάτα και δικαιώθηκε η Ανάβρα

Σπουδαίο διπλό μέσα στο Αργυροπούλι πήρε η Προοδευτική Ανάβρας, που κέρδισε με το χορταστικό 3-4 την τοπική Δόξα, πετυχαίνοντας έτσι την δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, δείχνοντας πως η αλλαγή νοοτροπίας και η εμπιστοσύνη σε νεαρούς ποδοσφαιριστές δικαιώνουν τον προπονητή της ομάδας, κύριο Άρη Πατσή.

Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Ζάχο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 14’, όταν ο Δημόπουλος έκανε ένα σουτ, ο Μπαχτσεβάνος απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Ραμάι κατάφερε να σκοράρει και να κάνει το 1-1. Στο 37ο λεπτό το Αργυροπούλι μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ, όταν ο Αλέξης Τσούτσας κέρδισε ένα πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σκούπρας, κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανάβρα εκμεταλλευόμενη το νεαρό μέσο όρο ηλικίας, είχε περισσότερα τρεξίματα, με αποτέλεσμα να πιέσει και έτσι στο 54’ ο Γάκης με σουτ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 70’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Δημόπουλος, κάνοντας το 2-3 και την ανατροπή.

Στο 82’ το Αργυροπούλι ισοφάρισε με τον Τσιάγκο, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα η Ανάβρα κατάφερε να πάρει το τρίποντο όταν ο Σαπουνάς που νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι διαμόρφωσε το τελικό 3-4.

Τέλος, να σημειωθεί ότι η νίκη από την πλευρά της Ανάβρας, αφιερώνεται στον εγγονό του προπονητή της ομάδας, κυρίου Άρη Πατσή, που σήμερα έχει τα τέταρτα γενέθλια του.

Δόξα Αργυροπουλίου(Αλέξης Παγκαρλιώτας): Μπαχτσεβάνος, Τσούτσας Β., Ζιούστης, Μεσημέρης, Μάρκου, Σκούπρας, Κόκορας, Μπαχτσεβάνος, Τσιάγκος, Ζάχος(80’ Δαούλας), Τσούτσας Αλ.(60’ Χατζής).

Προοδευτική Ανάβρας(Άρης Πατσής): Αθανασόπουλος, Κουρμπάτι, Χαϊδούλης, Άντερσον, Ριζούλης, Κορδαλής, Γάκης, Ανδρώνης, Δημόπουλος(66’ Σαπουνάς), Σχοινάς, Ραμάι(80’ Βλάχος).