Την πρόοδο… οι Νέες Καρυές!

Μπορεί το παιχνίδι για τις Νέες Καρυές να μην ξεκίνησε καλά, αφού οι πέντε βασικές απουσίες (Χατζηγρηγορίου, Περδίκης, Χατζής, Πιστόλας, Παπαθανασίου) έδειξαν πως θα δυσκόλευαν σημαντικά το έργο των γηπεδούχων κόντρα στην Προοδευτική Ανάβρας, όμως το τελικό 3-0 γέμισε αισιοδοξία την ομάδα του Νίκου Βλαχούλη.

Από την άλλη το συγκρότημα του Άρη Πατσή, αν και είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που σημείωσε σε γκολ και στο τέλος αυτό το πλήρωσε.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο έμπειρος τερματοφύλακας των γηπεδούχων Νίκος Ζεϊμπέκης που χωρίς υπερβολή κατέβασε ρολά. Παράλληλα οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» στις αντεπιθέσεις και σημείωσαν τρία γκολ. Δύο γκολ σημείωσε ο Νίκος Μανώλης και ένα ο Βάϊος Κανάκης.

Η Ανάβρα αν και μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι δεν κατάφερε να πετύχει γκολ στις ευκαιρίες που είχε, ενώ στην προσπάθειά της να σκοράρει άφησε πολλά κενά στην άμυνα, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι.

3’ Ωραίο σουτ του Κορδαλή, δύσκολα ο Ζεϊμπέκης έδιωξε.

10’ Ο Σιδέρης έκανε τη σέντρα, σουτ ο Πασχούδης, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

15’ Σέντρα ο Δημόπουλος, ο Άντερσον από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

18’ Μακρινό σουτ του Δημόπουλου, η μπάλα λίγο άουτ.

21’ Πέναλτι για τους γηπεδούχους, σε ανατροπή του Κανάκη από τον Κατσούλη. Ο ίδιος παίκτης το εκτέλεσε και έκανε το 1-0.

26’ Μακρινό σουτ του Κανάκη, η μπάλα λίγο άουτ.

42’ Ο Αετόπουλος έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

48’ Σουτ του Κανάκη από πλάγια θέση, η μπάλα λίγο άουτ.

51’ Εκπληκτικό σουτ του Ραμάι, σε κόρνερ ο Ζεϊμπέκης.

52’ Στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, βρέθηκε τετ α τετ ο Μανώλης και πλάσαρε εύστοχα (2-0).

62’ Σουτ του Σαπουνά από πλάγια αριστερά, ο Ζεϊμπέκης μπλόκαρε ξανά.

70’ Ασυνεννοησία τερματοφύλακα με αμυντικό της Ανάβρας από κοντά με κεφαλιά ο Μανώλης 3-0.

78’ Σουτ του Κανάκη η μπάλα δίπλα από την εστία.

Νέες Καρυές (Νίκος Βλαχούλης): Ζεϊμπέκης, Σιδέρης, Αετόπουλος (85’ Καλόγερος), Παπακωνσταντίνου, Καψαλός, Αθανασίου, Μανώλης, Κυριακάκης (46’ Χίος), Κανάκης, Πασχούδης (46’ Νίκας), Τσικρίκας.

Προοδευτική Ανάβρας (Άρης Πατσής): Αθανασόπουλος, Γεωργοβίτσας (46’ Ανδρώνης), Χαϊδούλης, Γκόγκας, Κατσούλης, Ριζούλης, Άντερσον (60’ Σαπουνάς), Κορδαλής, Δημόπουλος, Σχοινάς, Ραμάι (75’ Κουρμπάτι).

Διαιτητική τριπλέτα: Κυρίτσης Δ., Παπαδημητρίου Χ., Λυτροσυγκούνης Θ.