Πρόκριση για την Εθνική Νέων

Με τέρμα του Παντελάκη στο 90ο λεπτό η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των Νέων, πανηγύρισε την πρόκρισή της στο elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19. Ο άσος του Εργοτέλη, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στον αγώνα μόλις δύο λεπτά νωρίτερα (στη θέση του Δεληγιαννίδη) σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης 3-3 στον αγώνα απέναντι στην Σλοβακία και χάρισε στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την πρώτη θέση στον 6ο προκριματικό γκρουπ που φιλοξενήθηκε στην Βουλγαρία (Στάδιο Ρακόβσκι). Τα υπόλοιπα τέρμα της εθνικής μας ομάδας σημείωσαν οι Κρητικός (18`) και Δώνης (76`), ενώ για τους Σλοβάκους ο Μπέρο σημείωσε «χατ-τρικ» (50`-πέναλτι, 65`, 72`). Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γερμανός Κρίστιαν Ντίνγκερτ.
Σλοβακία: Τσοβάν, Τσάτκα, Λάκο, Κράλικ, Μπέρο, Καστέλοβιτς, Ιβάν (90`+2 Γιακούμπεκ), Λούπτσο, Σκρίνιαρ (46` Ζόκε), Τσριέν, Βεστενίτσκι (81` Χαρασλίν).
Ελλάδα: Στρέζος, Μυρθιανός, Σωτηράκος, Βλάχος, Οικονόμου (74` Κουλούρης), Πολίμος, Δεληγιαννίδης (88` Παντελάκης), Ρούσσος, Σταυρόπουλος (53` Μήλιος), Δώνης, Κρητικός.
Στον άλλο αγώνα του ίδιου ομίλου, η διοργανώτρια Βουλγαρία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αλβανία.