![](/Uploads/2024/2/09042454a4729dfd4be01cc6281669e3_9491c173-7924-405b-b604-4d141faeba8b_1.jpg)
Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος Άσκησης Πειθαρχικών Διώξεων Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων, Αντεισαγγελέας Νικόλαος Μαργαρίτης, άσκησε Πειθαρχική Δίωξη σε βάρος: α) του Arribas Alejandro, ποδοσφαιριστή της ομάδας «Καλαμάτα Π.Σ.» και β) Καλαμάτα Π.Σ.
Η Πειθαρχική Δίωξη ασκείται διότι την 5-2-2024 στην Καλαμάτα όπου διεξήχθη ο ποδοσφαιρικός αγώνας Καλαμάτα-Ιωνικός για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2, ο Arribas Alejandro ως ποδοσφαιριστής της ομάδας «Καλαμάτα Π.Σ.» διέπραξε σε βάρος άλλου ποδοσφαιριστή της ομάδας «Ιωνικός» περιφρονητική και ρατσιστική εξ αιτίας του χρώματός του πράξη.
Η ως άνω πράξη προβλέπεται και τιμωρείται πειθαρχικά από τις διατάξεις των άρθρων 1, 2, 18§§1,2α,3, 26 του Πειθαρχικού Κώδικα της Ε.Π.Ο.