Το γρηγορότερο… 2-0 ο Παναθηναϊκός

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Παναθηναϊκός εναντίον του πρωτοπόρου μέχρι χθες στη βαθμολογία Βόλου. Οι "πράσινοι" πέτυχαν δύο γκολ στο 3ο και 4ο λεπτό, για να πάρουν ισχυρό προβάδισμα στο παιχνίδι.

Μάλιστα είναι η πρώτη φορά από καταβολής Α' Εθνικής, που ο Παναθηναϊκός καταφέρνει να προηγηθεί σε αγώνα του με 2-0 πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά.

Σε τέσσερις περιπτώσεις είχε καταφέρει να βάλει δύο γκολ μέχρι το 5ο λεπτό! Οι... βιαστικοί Καρλίτος και Ιωαννίδης φρόντισαν να κάνουν νέο ρεκόρ.

Τα γρηγορότερα 2-0 του Παναθηναϊκού:
26.09.2021: Παναθηναϊκός - Βόλος (3' Καρλίτος, 4' Ιωαννίδης)
11.04.1966: Παναθηναϊκός - Τρίκαλα (2' και 5' Στρ. Σακελλαρίδης)
15.01.1967: Πανιώνιος - Παναθηναϊκός (2' Δομάζος, 5' Καλαϊτζίδης)
10.01.1993: Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή (3' και 5' Βαζέχα)
29.05.1996: Παναθηναϊκός - Εδεσσαϊκός (3' Αποστολάκης, 5' Δώνης)

Τα πέντε γκολ και τα τέσσερα στο ημίχρονο
Ο Παναθηναϊκός πέτυχε πέντε γκολ σε ένα αγώνα της Super League μετά από τρία σχεδόν χρόνια. Η προηγούμενη φορά ήταν στις 24 Νοεμβρίου 2018, όταν είχε νικήσει τον Απόλλωνα με 5-1 στο "Σπύρος Λούης".

Επίσης η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο τέσσερα γκολ, κάτι που είχε να κάνει από τις 4 Μαρτίου 2017, όταν είχε νικήσει τη Βέροια με 5-0, έχοντας προηγηθεί με 4-0 στο ημίχρονο. Εκείνη ήταν και η προηγούμενη φορά, που ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει πέντε γκολ στη Λεωφόρο.

Ο Βόλος δέχτηκε για δεύτερη φορά στη μικρή του ως τώρα θητεία στην κατηγορία πέντε γκολ. Η άλλη ήταν το Σεπτέμβριο του 2019, όταν τον είχε νικήσει ο Ολυμπιακός με 5-0. Ωστόσο δέχτηκε για πρώτη φορά τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στη Super League. Του είχε συμβεί τον περασμένο Φεβρουάριο στο Κύπελλο όμως όταν έχασε 4-2 από την ΑΕΚ, με 4-1 στο ημίχρονο.