Στα προημιτελικά του Basketball Champions League η ΑΕΚ

Πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League, πανηγύρισε η ΑΕΚ. Η Ένωση πέρασε νικηφόρα με 90-86 από την έδρα της Τέλεκομ Βόννης, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στη φάση των «16» της διοργάνωσης, και σε συνδυασμό με το πρώτο... βήμα, που είχε κάνει στο ΟΑΚΑ (92-85), έγραψε το πολυπόθητο 2-0, «καθαρίζοντας» τη σειρά. Στα προημιτελικά, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου καλείται να περάσει το εμπόδιο της Νίμπουργκ (Τσεχία).

H έλλειψη συγκέντρωσης στα πρώτα τριάντα λεπτά και η αδυναμία της ΑΕΚ να περιορίσει τη δημιουργία της Βόννης (21 έναντι 10 ασίστ), υποχρέωσε την Ένωση να ακολουθεί στο σκορ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (66-62).

Πάντως, στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Γκίκας έδωσε το σύνθημά της αντεπίθεσης (8 διαδοχικοί πόντοι) και η ελληνική ομάδα με επιμέρους σκορ 4-10, προσπέρασε στο 33΄ με 70-72. Στη συνέχεια, ο Σλότερ έδωσε ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση μέσα στις ρακέτες, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τελικό 86-90.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης αναδείχθηκε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 25 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους διψήφιους Μάρκους Σλότερ (17π., 9ρ.) και Βλάντο Γιάνκοβιτς (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 49-45, 66-62, 86-90.

Βόννη (Βόιτ): Μπρούνινγκ 12 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρεζίερ 6 (1/6 σουτ), ΜακΚίνι-Τζόουνς 18 (5/9 δίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίμονς 8 (1), Σλόαν 14 (3), Μπράουν 9 (2), Μπαρτόλο 4, Σαϊμπού 9, Σούμποτιτς 6.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάνγκφορντ 25 (5/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/8 βολές), Ματσιούλις 3, Σλότερ 17 (6/7 δίποντα, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Ζήσης 6, Τσάλμερς 6, Χρυσικόπουλος 6, Γκίκας 8 (2), Γκραντ 3, Ρέι 3.