Παναθηναϊκός-Ηρακλής 130-81

Νέα νίκη και νέα κατοστάρα για τον Παναθηναϊκό στην basket league, αφού επικράτησε με σκορ 130-81 επί του Ηρακλή. Πραγματικό ρεσιτάλ έδωσε ο Τζίμερ Φρίντετ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 6/8 τρίποντα, ενώ παράλληλα οι πράσινοι έκαναν ρεκόρ πίσω από τα 6,75 στην ιστορία τους με 21 εύστοχα σε 34 προσπάθειες.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι πράσινοι και ειδικότερα ο Τζίμερ Φριντέτ ο οποίος είχε τρία στα τρία τρίποντα στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα 7 πόντων (13-6), αναγκάζοντας τον Γιάννη Καστρίτη να καλέσει τάιμ άουτ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να βομβαρδίζει έξω από τα 6,75 έχοντας ποσοστό 75% με 6 στα 8 για το 36-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο επιθετικός ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε στην αρχή της δεύτερης περιόδου με τον γηραιό να πετυχαίνει ένα μικρό σερί 4-0 για το 36-19. Το πρώτο καλάθι του τριφυλλιού ήρθε δια χειρός Τόμας στο 13’ ξεμπλοκάροντας την επίθεση της ομάδας του για το 50-27 στο 17’. Οι πράσινοι συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση με το ημίχρονο να λήγει με την διαφορά στους 28 πόντους για το 64-36.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να περιορίσουν την επίθεση του Παναθηναϊκού που ανέβασε κι άλλο την διαφορά για το 95-52 της τρίτης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει για το τελικό 130-81.

Τα δεκάλεπτα: 36-15, 64-36, 95-52, 130-81.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 4 (5 ριμπάουντ), Τζόνσον 8 (1), Φρεντέτ 24 (2/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπεντίλ 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τόμας 16 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Ράις (0/3 σουτ), Παπαπέτρου 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Παππάς 12 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Βουγιούκας 16 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Γουάιλι 18 (7/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές), Μήτογλου 15 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή).

Ηρακλής (Καστρίτης): Τέπιτς 6, Καββαδάς 9, Σούλερ 12 (1), Ντέιβις 11 (3/4 τρίποντα), Χάνλαν 24 (7/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Οκερέαφορ 3 (1/8 σουτ, 7 ασίστ), Κακαρούδης (0/4 σουτ), Ζάρας 10 (2), Καλαϊτζίδης 3 (1), Γεωργαλάς, Γκάρετ 2.

Πηγή: ebasket.gr