Προμηθέας-Μακάμπι Ρισόν 88-77

Την πέμπτη νίκη του σε έξι παιχνίδια στο Γιούροκαπ σημείωσε ο Προμηθέας, επικρατώντας με σκορ 88-77 επί της Μακάμπι Ρισόν στο “Δημήτρης Τόφαλος”, φτάνοντας το ρεκόρ του στο 5-1 με τους φιλοξενούμενους να μένουν στην τελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 1-5.

Αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της με τις δύο ομάδες να σκοράρουν διαδοχικά και τον Φίλερ με  λέι απ στον αιφνιδιασμό να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στον Προμηθέα για το 20-17 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν πιο συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Φίλερ και Μπαμπ ανέβασαν την διαφορά στους 13 για το 43-30 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν στην άμυνα δίνοντας ελεύθερα σουτ στην Μακάμπι Ρισόν, που με τον Σουίνγκ μείωσε στους 8 για το 43-35, με τον Λίποβι ωστόσο να απαντά με συνεχόμενα τρίποντα για να γίνει το σκορ 51-39, με την τρίτη περίοδο να λήγει με τον Προμηθέα να έχει προβάδισμα τριών πόντων (63-54).

Αρκετά επιθετικά ξεκίνησαν οι Πατρινοί το τέταρτο δεκάλεπτο και με διαδοχικά καλάθια από Κασελάκη και Κατσίβελη ανέβασαν την διαφορά στους 12 68-56, με τον Χάμιλτον να απαντά μειώνοντας και πάλι στους 9 με σουτ πίσω από τα 6,75, και στους 7 στην συνέχεια με νέο τρίποντο.

Ο Μάκης Γιατράς κάλεσε τάιμ άουτ με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να μειώνουν και άλλο την διαφορά στην συνέχεια φτάνοντας την στους 2 πόντους (69-67). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα γρήγορο 5-0 ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 8 (75-67).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πολύ εύστοχοι πίσω από την γραμμή του τριπόντου και μείωσαν και πάλι στους 3 για το 75-72 στο 36′ κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι, ωστόσο στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποφασιστικοί για να φτάσουν στο τελικό 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77.

Προμηθέας: Χολ 10, Μπαμοπ 20 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές), Λίποβι 14 (4/5 τρίποντα), Κασελάκης 10 (1), Κουρουπάκης, Κατσίβελης 3, Φίλερ 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρόμπινσον 2, Μπόγρης 10 (5/6 δίποντα), Έλις 6 (6 ριμπάουντ), Μπαζίνας.

Μακάμπι Ρισόν: Σουίνγκ 9 (1), Μπουρντιγιόν 8 (2), Αριέλ 3 (1), Μπλέιζερ 5 (1), Γουίλιαμς 13 (6/9 δίποντα, 1/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Τίσμαν 3 (1), Ντοβράτ 12 (2), Χάμιλτον 20 (7/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μονρό 4 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Πηγή: ebasket.gr