«Φρέναρε» την Ουρουγουάη η Ιαπωνία

Δεν πήρε ακόμα το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα η Ουρουγουάη. Η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρες βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ τα ξημερώματα της Παρασκευής (21/6) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει για το τελικό 2-2. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και έχασαν πολλές ευκαιρίες πριν ο Μιγιάσι ανοίξει τελικά το σκορ για τους Ιάπωνες στο 25'.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Λουίς Σουάρες ευστόχησε σε πέναλτι που υποδείχθηκε μέσω VAR, αλλά στο 59' ο Μιγιάσι «χτύπησε» ξανά δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Η απάντηση ήρθε στο 66' με την κεφαλιά του Χοσέ Χιμένες, με το 2-2 να διατηρείται μέχρι τέλους, αφού, παρά τις προσπάθειες των Ουρουγουανών για την ανατροπή ω το τελευταίο λεπτό, το τρίτο γκολ δεν ήρθε.