Έπιασε κορυφή η Εθνική ανδρών βόλεϊ

Μια πολύ σημαντική νίκης πέτυχε το Σάββατο (1/6) η Εθνική ανδρών, που κέρδισε με 3-0 σετ την Αυστρία για την 3η αγωνιστική του Silver European League στο βόλεϊ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Ο Ζουπάνι ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους και οδήγησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στη νίκη. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε την υπεροχή και εδικά μετά το πρώτο σετ, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο φορές την ευκαιρία να το κερδίσουν, αλλά η Ελλάδα κατάφερε να το πάρει..

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-21, 25-13) .

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 16 (16/31 επ.), Φιλίποφ, Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 12 (9/17 επ., 3 άσσοι, 33% υπ. - 0% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/3 επ.), Φράγκος 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 69% υπ. - 31% άριστες) / Ζήσης (λ, 46% υπ. - 15% άριστες), Δαρίδης (λ), Κοκκινάκης, Βουλκίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

ΑΥΣΤΡΙΑ (Βαρμ): Βοχλφαρστάτερ 4 (2/8 επ., 2μ πλοκ), Μένερ 6 (4/7 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. - 0% άριστες), Τάλερ 1 (1/1 επ.), Γκράμπμιούλερ 10 (4/6 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπούτσεγκερ 9 (9/23 επ.), Λαντφάχρερ 7 (7/17 επ., 50% υπ. - 28% άριστες) / Ρινγκσέις (λ, 36% υπ. - 18% άριστες), Ναγκβάισερ (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Κροντάλερ, Τρόθαν, Τουτς, Γιούρκοβιτς, Ιμπραχίμοβιτς.