Σφαλιάρα στην ΑΕΚ από τον Χολαργό

Σε κάκιστη βραδιά βρέθηκε η ΑΕΚ το βράδυ της Τετάρτης (22/5) και ο Χολαργός την τιμώρησε παραδειγματικά, όπως προκύπτει από το τελικό 88-72. Στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι, λοιπόν, για τον 1ο γύρο των πλέι οφ της Α1 οι νεοφώτιστοι έπιασαν σπουδαία απόδοση και ισοφάρισαν σε 1-1, συνεπώς η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί το Σάββατο (25/5, 17.00) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκλεισε στο +13 το α' ημίχρονο (45-32), οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πελαγοδρομούν και η διαφορά έφτασε στο -22 στην τρίτη περίοδο (75-53), με τους γηπεδούχους να παίρνουν πανάξια το ροζ φύλλο. Τάλτον και Χόκινς ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 18 πόντους έκαστος, στους 15 σταμάτησε ο Χάντερ από πλευράς Ένωσης.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 75-53, 88-72.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3),Τάλτον 18 (2), Καλαϊτζάκης 6, Αγκμπελέζε 10, Λοβ 6, Κώττας 8, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 3 (1), Οκερεαφόρ 4, Χόκινς 18 (3).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 15, Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 6, Γιορκ 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Εμπάκουε 2.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Προμηθέα…

Ο Προμηθέας τα βρήκε… μπαστούνια απέναντι στον «μισό» ΠΑΟΚ την Τετάρτη (22/5) ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να τον κερδίσει εκτός έδρας με 68-76.

Έτσι, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε το 2-0 στη σειρά της πρώτης φάσης των πλέι οφ και πήρε το εισιτήριο για τους «4» της Α1. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 50-48 στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο στο τέταρτο έμεινε από δυνάμεις.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Πατρινοί και με ένα επί μέρους 18-28 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κασελάκης με 15 πόντους ενώ 12 είχε ο Λίποβι. Τη διαφορά από πλευράς ΠΑΟΚ έκαναν οι Τζέφερσον και Γκος με 18 και 17 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ), Μαργαρίτης 11 (9 ριμπάουντ), Τέπιτς 4 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 40 λεπτά), Γκος 17 (6/19 σουτ), Τζέφερσον 18 (6/8 δίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ), Τσόχλας 11 (1/6 τρίποντα), Ιατρίδης 2, Τανούλης 2, Κόνσουλας 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 3 (1), Λίποβι 12 (2), Έλις 8 (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπράουν 4, Σαλούστρος 12 (7 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Μέγιερ, Χολ 5 (1), Παρκς 7 (10 ριμπάουντ).

Το έκανε θρίλερ, αλλά ισοφάρισε ο Ήφαιστος

Ο Ήφαιστος Λήμνου ήταν ο νικητής στο δεύτερο παιχνίδι με το Περιστέρι για την πρώτη φάση των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ. Οι νησιώτες επιβλήθηκαν εντός έδρας με 77-71 την Τετάρτη (22/5) και ισοφάρισαν τη σειρά στο 1-1.

Έτσι, η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την στο «σπίτι» της αθηναϊκής ομάδας το Σάββατο (25/5). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σμιθ με 25 ριμπάουντ ενώ από τους Περιστεριώτες ξεχώρισε ο Γκρέι με 11.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (4 ριμπάουντ), Έβανς 14 (9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 5, Σμιθ 25 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φρεϊμάνις 12 (12 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος, Μούρτος 11 (5 ριμπάουντ), Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 2, Μπρέιζελτον.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορίδης 4, Βασιλόπουλος 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 15, Αγραβάνης 2, Κάλαχαν 7 (3 ασίστ), Μουράτος 6, Μπέντιλ 16 (6 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5 (7 ριμπάουντ), Καράμπελας, Σμιθ, Φλέμινγκς 5.