Πρώτο βήμα για ΑΕΚ, Προμηθέα και Περιστέρι

Έναρξη των play-off της Basket League σήμερα (18/5), μετά από αρκετές παλινωδίες και την ΚΑΕ Ολυμπιακός να κρατά την απόφασή της να μην κατέβει με τον Παναθηναϊκό.

Έτσι οι «πράσινοι» προκρίνονται με 2-0 νίκες, 20-0 και 0-20 αντίστοιχα, στα ημιτελικά και περιμένουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Περιστέρι - Ήφαιστος Λήμνου. Ο Ολυμπιακός με βάση το γράμμα του νόμου υποβιβάζεται στην Α2.

Εκεί το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με το Περιστέρι να προηγείται σταθερά στο πρώτο ημίχρονο, τον Ήφαιστο να κάνει την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στο τέταρτο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέτρεψε τα δεδομένα και έφτασε, έστω και δύσκολα, στο ροζ φύλλο με νίκη 84-81 και στο 1-0.

Εύκολο το έργο της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ απέναντι στον πρωτάρη στα play-off Χολαργό τον οποίο νίκησε με 84-62 και δείχνει έτοιμη να εκμεταλλευτεί την αναπάντεχη πρωτιά στη κανονική περίοδο και να φτάσει όσο πιο ψηλά μπορεί. Ο Χολαργός είναι ήδη πετυχημένος και απολαμβάνει την παρουσία του στα play-off.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας στη Πάτρα, ο εκπληκτικός και τη φετινή σεζόν Προμηθέας επιβλήθηκε του ελλιπή και των πολλών προβλημάτων ΠΑΟΚ με 81-66 θέλοντας να βρεθεί για δεύτερη σερί σεζόν στα ημιτελικά. Από την άλλη οι φιναλίστ του κυπέλλου θα επιδιώξουν το 1-1 στη Πυλαία για να επιστρέψουν στη Πάτρα για την ανατροπή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της α' φάσης των play-off της Basket League:

Προμηθέας Πατρών - ΠΑΟΚ 81-66

ΑΕΚ - Χολαργός 84-62

Περιστέρι - Ήφαιστος Λήμνου 84-81

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 20-0 (α.α.)