Εντυπωσιακό Περιστέρι, 80-72 τον Παναθηναϊκό

Την εντυπωσιακή του πορεία στο πρωτάθλημα της Basket League συνέχισε το Περιστέρι το οποίο κέρδισε σήμερα (31/3) και τον Παναθηναϊκό στο κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου", με 80-72 αναγκάζοντας την ομάδα του Ρικ Πιτίνο στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός, με το μυαλό στο παιχνίδι της Πέμπτης (4/4) με την Μπουντούτσνοστ, ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος, αλλά και για πρώτη φορά μετά από 70 συνεχόμενα παιχνίδια στα οποία είχε μόνο νίκες. Βέβαια αυτό δεν τον επηρεάζει έχοντας εξασφαλισμένη την πρώτη θέση, ενώ για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη η νίκη είναι σημαντική για την τετράδα.

Το παιχνίδι διεξήχθη χωρίς την παρουσία κόσμου λόγω τιμωρίας και με τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται χωρίς τον Νικ Καλάθη. Το Περιστέρι έχοντας έναν εντυπωσιακό Γκρέι που πέτυχε 27 πόντους έφτασε στη νίκη, συνεπικουρούμενο και από τον Μπέντιλ που πρόσθεσε άλλους 21. Για το "τριφύλλι" ο Τόμας πέτυχε 15 πόντους και ο Λάνγκφορντ 12.

Ανοικτό και με καλό ρυθμό το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με το Περιστέρι να έχει τον Γκρέι ορεξάτο και να προηγείται με 10-6, αλλά τον Παναθηναϊκό γρήγορα να μαζεύει την διαφορά και να περνά μπροστά στο 8' με 17-18, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο +2 για την ομάδα του Πιτίνο (20-22).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο "ζωγραφιστό" και ξέφυγε με έξι πόντους, 24-30 με τον Μπέντιλ να προσπαθεί να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ μειώνοντας στους τρεις (29-32). Εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους, 29-39 και 33-43, με το ημίχρονο να κλείνει στο +9 (36-45).

Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο άρχισαν να μαζεύουν την διαφορά και μείωσαν στο τρίποντο (46-49). Εν συνεχεία ο ρυθμός ανέβηκε με τους Λάνγκφορντ, Λεκαβίτσιους να ηγούνται και να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με πέντε πόντους διαφορά υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδος (55-60).

Στην τελευταία περίοδο οι Περιστεριώτες τα έδωσαν όλα για τη νίκη και με μπροστάρη τον Βασιλόπουλο έκαναν σερί 11-2 και ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ με 66-62, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Ο Κιλπάτρικ με τέσσερις πόντους έφερε το ματς στα ίσια, αλλά οι Μπέντιλ και Γκρέι ήταν ασταμάτητοι και με σερί 12-4 το Περιστέρι πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (78-70), πριν το τελικό 80-72 και την μεγάλη νίκη της ομάδας του Πεδουλάκη.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Γκρέι 27 (4), Αγραβάνης 5 (1), Ντάνιελ 3, Κάλαχαν 4, Μουράτος, Φιλιππάκος 2, Χάροου 4, Μπέντιλ 21 (2 τρ., 13 ριμπ.), Καράμπελας, Μουρ 4.

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 6, Λεκαβίτσιους 10, Τόμας 15, Κιλπάτρικ 7, Γκιστ 4 (10ριμπ.), Βουγιούκας 6, Μήτογλου 3, Αντετοκούνμπο 3, Λάνγκφορντ 12 (2).