Ήφαιστος – Παναθηναϊκός 62-84

Την αήττητη πορεία του στη Basket League συνέχισε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, επικράτησε εκτός έδρας του Ηφαίστου με 84-62, για την 14η αγωνιστική. Οι “πράσινοι” ανέβηκαν στο 13-0 και στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την Euroleague.

Από την πλευρά του, το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα του κι υποχώρησε στο 7-7. Οι νησιώτες, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Μπρέιζελτον, δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι στους “πράσινους”, χάνοντας από νωρίς την επαφή με το σκορ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκιστ με 15 πόντους, με τον Τόμας να προσθέτει 15 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Κιλπάτρικ 11 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Σμιθ με 16 πόντους.

Το σύνολο του Πιτίνο παρουσιάστηκε σοβαρό από τα πρώτα λεπτά, έδειξε διάθεση στην άμυνα και προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά. Με το σκορ στο 8-12, οι “πράσινοι” έτρεξαν σερί 8-0 και ξέφυγαν με 8-20 στο 9′.

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 18 πόντους (20-38) στο πρώτο ημίχρονο, με τους νησιώτες να μειώνουν στους 14 (27-41) στο ημίχρονο. Οι “πράσινοι” δεν χαλάρωσαν στο δεύτερο μέρος, με το “τριφύλλι” να ξεφεύγει ακόμα και με 22 πόντους  (30-52 στο 23′). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό, με τον Ήφαιστο να αδυνατεί να ρίξει τη διαφορά και να γίνει απειλητικός και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο ρελαντί στη νίκη.