Νίκες για Περιστέρι και Παναθηναϊκό

Ασταμάτητο είναι το Περιστέρι, καθώς πέρασε και από την έδρα του Άρη και έκανε το 6/6 στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κέρδισε την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 68-62 και παρέμεινε αήττητη στην Basket League. Κορυφαίος και καθοριστικός γι ακόμη μία φορά ήταν ο Χάροου για τους φιλοξενούμενους.

Τη 2η νίκη του σε ντέρμπι “αιωνίων” εντός 9 ημερών πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας ξανά του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 79-70, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League! Οι “πράσινοι” είχαν μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά κεφαλαιοποίησαν την υπεροχή τους στην 4η περίοδο με σερί 21-13 στα τελευταία λεπτά.

Με τη νίκη αυτή, ο Παναθηναϊκός έμεινε 1ος και αήττητος στην κορυφή της Basket League μαζί με το καταπληκτικό Περιστέρι, πήρε μια αρκετά καλή διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Ολυμπιακό στο τέλος της “κούρσας” ενώ έδιωξε ορισμένα από τα “σύννεφα” που είχαν μαζευτεί μετά την πολύ άσχημη εμφάνιση με την Εφές.