Άνετα ο Παναθηναϊκός 88-67 τον Πανιώνιο

Μια πολύ καλή ...προπόνηση έκανε σήμερα (12/11) η ομάδα του Παναθηναϊκού απέναντι στον Πανιώνιο τον οποίο νίκησε στη Νέα Σμύρνη με 88-67 στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρουσιάστηκε σοβαρή στη Πλατεία και ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Νεοσμυρνιωτών, ενόψει και των αγώνων που έρχονται, Παρασκευή (16/11) με Αναντολού Εφές στη Πόλη και Κυριακή (18/11) με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα.

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-6 όμως γρήγορα γρήγορα με σερί 0-10 οι "πράσινοι" έκαναν το 10-16, πριν το 20-28 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Με το τρίποντο του Παππά η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, 20-31, για να μειώσει με δύο δικά του τρίποντα ο Χάρι σε 26-31. Ο άσος του Παναθηναϊκού μαζί με το Νικ Καλάθη ανέλαβαν δράση και μετέτρεψαν το +5 σε +14 (30-44), πριν το 37-48 του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο η διαφορά ήταν μόνιμα πάνω από τους δέκα πόντους με τον Λάνγκφορντ να προσθέτει αρκετούς πόντους και με συμπαραστάτη το Λάσμε να φτάνουν στο +16 (42-58). Η διαφορά έπεσε στους 11, 49-60, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε στο +15 (51-66) για τους πρωταθλητές Ελλάδος. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της, 21 πόντοι, με το 67-88 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 20-28, 37-48, 51-66, 67-88

Πανιώνιος (Βασίλης Φραγκιάς): Παπαντωνίου 17 (3), Ντόρσεϊ 9 (9ριμπ.), Μπέρι 10 (2), Χάρις 15 (4), Σίνγκλερ 6 (2), Καμαριανός, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 5, Γουντ 5 (1).

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Παπαπέτρου 6, Καλάθης 10 (1), Λάσμε 9, Τόμας 10, Λάνγκφορντ 12 (1), Παπαγιάννης, Γκιστ 6, Παππάς 11 (3), Καλαϊτζάκης 1, Βουγιούκας 12, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους 7 (2).