Ήττα στο Ηράκλειο για τον Απόλλωνα Λάρισας

Ο Απόλλων Λάρισας γνώρισε εκτός έδρας ήττα από τον Εργοτέλη με σκορ 3-1 σε ένα ματς που διεξήχθη την Κυριακή (15/4). Η ομάδα της Λάρισας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες αφού στο 74’ αποβλήθηκε ο Τσιλούλης. Οι παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 49’ με τον Τσιλούλη, μέσα σε πολύ λίγα λεπτά δέχθηκαν τρία γκολ και έτσι γνώρισαν την ήττα.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη ώστε να ανασάνουν βαθμολογικά για τη δύσκολη συνέχεια που έχουν, ενώ ο Απόλλων Λάρισας αφήνει στο παρελθόν αυτό το ματς και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση με την Παναχαϊκή που θα γίνει μάλιστα στη φυσική έδρα της ομάδας στη Φιλιππούπολη.

5' Σέντρα Σταματάκου, ο Έφορντ έκανε το σουτ που έφυγε άουτ.

12’ Σουτ από τον Σταματάκο, η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

15’ Σουτ του Κανούλα έξω από την περιοχή, προσπάθησε να κρεμάσει τον Κατσιμήτρο που μπλόκαρε τελικά.

18’ Ο Έφορντ γύρισε ωραία την μπάλα στην περιοχή για τον Κάιπερς, αλλά δεν έκανε καλό σουτ.

19’ Σουτ του Μπουρσέλη έφυγε έξω από την εστία του Απόλλωνα Λάρισας.

25’ Ο Κανούλας μπήκε στην περιοχή, ο Πάτας του έκλεισε σωστά την πορεία και έτσι δεν μπόρεσε να κάνει καλά το σουτ που τελικά μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος.

44’ Ο Τσιλούλης έκανε πολύ καλή ενέργεια στην περιοχή του Εργοτέλη, αλλά ο Κατσιμήτρος έσωσε για ακόμη μια φορά την εστία του.

49’ Τσιλούλης μετά από λάθος του Πάτα πήρε την μπάλα, πέρασε και τον Κατσιμήτρο και την έσπρωξε στα δίχτυα (0-1).

58’ Ο Κάιπερς με σουτ ισοφάρισε για τον Εργοτέλη (1-1).

61’ Ο Κάιπερς γύρισε με ωραία κεφαλιά την μπάλα στον Σταματάκο που με βολ πλανέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1).

64’ Ο Πάτας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρσέλη (3-1).

74’ Κόκκινη κάρτα στον Τσιλούλη του Απόλλωνα Λάρισας που έκανε σκληρό φάουλ στον Μπουρσέλη.

78’ Δοκάρι για τον Εργοτέλη σε κεφαλιά του Κάιπερς.

85’ Σουτ του Μπρους μέσα από την περιοχή του Απόλλωνα Λάρισας, η μπάλα άουτ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Πάτας (75’ Μαζουλουξής), Μπάτζιος, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (70’ Βογιατζής), Έφορντ, Σταματάκος (83’ Μπρους), Κάιπερς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Αγρόδημος, Μαυριάς, Χατζής, Κανούλας, Τσιλούλης, Καρακατσάνης (67’ Λίταινας).

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων) Βοηθοί: Κοκμοτός (Ρεθύμνου), Αναστασάκης (Χανίων).