Ξάνθη - Απόλλων Σμύρνης 2-0

Μια πολύ σημαντική νίκη στην μάχη για την κατάκτηση της 5ης θέσης που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στην Ευρώπη πέτυχε σήμερα (25/2) η ομάδα της Ξάνθης η οποία νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 για την 23η αγωνιστική της Super League.

Οι Ακρίτες ήταν καλύτεροι της Ελαφράς Ταξιαρχίας και πετυχαίνοντας δυο τέρματα στην επανάληψη έφτασαν στη νίκη που τους φέρνει στους 32 βαθμούς, στην 5η θέση μαζί με τον Πανιώνιο, ενώ οι Αθηναίοι παρέμειναν στους 16 και στην προτελευταία θέση.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που έληξε χωρίς τέρματα στην επανάληψη η Ξάνθη άνοιξε το σκορ στο 55' όταν ο Λισγάρας με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Τριάδη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσόβιτς. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς εδραίωσε τη νίκη της στο 78' όταν στην εκτέλεση φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς ο Αλμπάνης άθελα του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 2-0.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σβάρνας, Λισγάρας, Σιλά, Μεχία, Καμαρά, Ντουρίτσκοβιτς (85’ Μελιόπουλος), Κίκε (46’ Τριάδης), Μπρίτο (56’ Κάστρο), Γέντρισεκ.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Κοντοές (67’ Σιατραβάνης), Κύργιας, Ζησόπουλος, Ναδάλες, Παπάζογλου, Μενδρινός (80’ Ανιέτε), Αλμπάνης, Κονέ (85’ Ντεβέσα), Στάθης, Στόουκς.