O Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα

Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο ο κόσμος του έστειλε ξεκάθαρο «μήνυμα» για την κόντρα στης ομάδας με την Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική νίκη με  80-76 επί της Μπασκόνια και ανέβασε το ρεκόρ του στον θεσμό στο 14-8.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο… Δημήτρης Γιαννακόπουλος! Μπορεί ο ισχυρός άνδρας του Τριφυλλιού να μην μπόρεσε να βρεθεί στο ΟΑΚΑ εξαιτίας της τιμωρίας που του έχει επιβληθεί, ωστόσο το γήπεδο… γέμισε με φιλάθλους που φορούσαν μάσκες με το πρόσωπό του!

Πλέον, οι εξελίξεις μεταφέρονται στο πολυσυζητημένο δημοψήφισμα της ερχόμενης εβδομάδας, με το οποίο ο κόσμος του Παναθηναϊκού θα αποφασίσει εάν η ομάδα θα παραμείνει στην Ευρωλίγκα ή όχι!

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση και βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Οι Πράσινοι έμειναν πίσω με 7 (11-18) στο 7’, ωστόσο με ένα ξέσπασμα κατάφεραν να μειώσουν άμεσα και να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο όντες πίσω με 21-22. Η Μπασκόνια απάντησε με δικό της σερί 7-0 και προηγήθηκε ξανά με 21-28, όμως οι Πράσινοι αντέδρασαν εκ νέου και με επιμέρους σκορ 9-2 πέρασαν μπροστά με 31-30 στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Παναθηναϊκός άρχισε να «χτίζει» διαφορά υπέρ του. Έφτασε να προηγηθεί με 15 πόντους (59-44) στο 25’, ενώ στο 28’ η διαφορά άγγιξε την μέγιστη τιμή της ανεβαίνοντας στο +18 (67-49).

Πάντως, η τελευταία περίοδος του αγώνα ανήκε στην Μπασκόνια, η οποία έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι, ενώ ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και παραλίγο να κινδυνεύσει. Οι Βάσκοι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 4 στο 39’, όμως στο τελευταίο λεπτό ο Τζάνινγκ αστόχησε σε τρίποντο και η Μπασκόνια δεν κατάφερε να πλησιάσει περαιτέρω, με τους Πράσινους να επικρατούν τελικά με 80-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4/7 τρίποντα), Καλάθης 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιτμαν 11 (8 ριμπάουντ), Μαλμάνις, Χουέρτας (0/3 σουτ), Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4/5 τρίποντα), Νιόπ 2, Γκρέιντζερ (0/6 σουτ), Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1).