Παναθηναϊκός - Κέρκυρα 4-0

Την πιο μεγάλη σε έκταση νίκη του για φέτος πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε στη Λεωφόρο της Κέρκυρας με 4-0 για την 18η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα με αποκορύφωμα την ήττα στη Λιβαδειά και τον αποκλεισμό από το κύπελλο από τη Λαμία ξέσπασε σήμερα στην κακή Κέρκυρα και έφτασε άνετα στη νίκη που τόσο χρειάζονταν.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 16' με τον Δώνη, ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια του Χατζηγιοβάννη, ενώ ο σκόρερ του 1-0 ήταν αυτός που συνεργάστηκε ωραία με τον Γιόχανσον και ο Σουηδός αμυντικός με άψογο τελείωμα έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με τον αέρα του 2-0 το "τριφύλλι" έπαιξε ακόμα πιο ωραίο ποδόσφαιρο στην επανάληψη και στο 70' ο κορυφαίος του αγώνα Βιγιαφάνιες έβγαλε τετ-α-τετ τον Λουντ με τον Φινλανδό να κάνει το 3-0, ενώ στο 90' ο Άλτμαν με κεφαλιά ύστερα από πάσα πάλι του Βιγιαφάνιες πέτυχε το τελικό 4-0.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Λούκας Βιγιαφάνιες, ενώ πολύ καλοί και οι Τσανδάρης, Γιόχανσον, όπως και ο Δώνης που δεν είναι και η θέση του στην επίθεση, ενώ ικανοποιημένοι έφυγαν και οι φίλαθλοι από το γήπεδο, οι οποίοι δημιούργησαν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Ινσούα, Τζανδάρης (57' Στάικος), Λουντ, Χατζηγιοβάνης (80' Κουντουριώτης), Βιγιαφάνιες, Χίλιεμαρκ, Δώνης (82' Άλτμαν).

Κέρκυρα (Σάκης Τσιώλης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Γκράσι, Επστάιν, Κ. Ντιόγκο (57' Μυτίδης), Γρομητσάρης, Σιόντης, Ρόλε (46' Μπαλάφας), Παμλίδης, Τουράμ (71' Αρτυματάς).