Εμφανής ανωτερότητα, ΑΕΛ - Χολαργός 60-92

Η ΑΕΛ ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο απέναντι στον Χολαργό από τον οποίο τελικά γνώρισε την ήττα με 92-60. Ο Χολαργός ήταν καλύτερος καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Χρήστου Χασανίδη να «παλεύουν» το ματς στο πρώτο του μισό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και πολύ γρήγορα πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 8-0 και 23-7 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της α’ περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 25-16 για τον Χαλοργό καθώς η ΑΕΛ έκανε ένα επί μέρους σκορ 9-2 και μείωσε την διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΛ συνέχισε να είναι ανταγωνιστική και κοντά στο σκορ παρά τα λάθη και την αστοχία της, χάρη στην άμυνά της και το οποίο ολοκληρώθηκε 32-42. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χολαργός εκμεταλλευόμενος την εμπειρία και το βάθος στον πάγκο άρχισε σταδιακά να μεγαλώνει την υπέρ του διαφορά και εν τέλει να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση με 92-60.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 32-42, 45-66, 60-92.

ΑΕΛ (Χρήστος Χασανίδης): Βλαχούλης 4, Σαριμπαλίδης, Καμάρας 5, Παπαχρήστος 11(1), Κνέζεβιτς 4, Φιλιππόπουλος 6, Χανέλι 2, Τσιαβές 10(1), Γκιουλέκας 11(1), Κονδυλόπουλος 2, Κατσαρές 5(1), Γκογκίδης.

Χολαργός (Στέργιος Κουφός): Καφαντάρης 3(1), Τσιλούλης 1, Παπανικολάου 11(1), Κόκκαλης 17(3), Μοτσενίγος, Μπελ 24, Κομποδιέτας 12 (2), Τσάμης 6(2), Σπυρόπουλος 6, Τζακόπουλος 12(3).

Ο τεχνικός της ΑΕΛ Χρήστος Χασανίδης δήλωσε:

«Ηττηθήκαμε από έναν ανώτερο αντίπαλο σε όλα τα επίπεδα. Ήμασταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην συνέχεια δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε τον αντίπαλό μας. Η βαθμολογική μας θέση δεν ανταποκρίνεται στις δυνατότητες της ομάδας, οι οποίες θεωρώ πως είναι μεγαλύτερες και θα πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας».