Πράσινο το ντέρμπι της Ελασσόνας

Σ' ένα δυνατό παιχνίδι που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας ο Οικονόμος Τσαριτσάνης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Ελασσόνας επικρατώντας του ΠΟΕ με 1-2.

Στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε κυρίως παιχνίδι κέντρου, με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Οι δύο αντίπαλοι όταν είχαν την μπάλα στα πόδια τους, δεν έβρισκαν τις κατάλληλες επιλογές για να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρά κατοχή της μπάλας και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπαρλαγιάννη στο 69ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στις αντεπιθέσεις και με δύο γκολ στο 76’ με τον Ζηρδέλη και τον Γκαμέτα στο 90’ κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή παίρνοντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Στα θετικά της αναμέτρησης, η αθρόα προσέλευση του κόσμου που γέμισε τις κερκίδες του γηπέδου τις Ελασσόνας.

Οι κυριότερες φάσεις-γκολ

5’ Σουτ του Χάμου έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ.
10΄ Εκτέλεση φάουλ του Ποτόσογλου με τη μπάλα να βρίσκει στο τοίχος και στη συνέχεια να διώχνουν οι αμυντικοί του Οικονόμου.
16’ Σέντρα Γελαλή από αριστερά , κοντινή κεφαλιά του Ματούλα με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.
25’ Πάσα του Ντούφα στον Ζηρδέλη , σουτ του τελευταίου ψηλά άουτ.
28΄ Σουτ του Μπαρλαγιάννη πέρασε λίγο άουτ
44’ Κεφαλιά του Χάμου μετά από σέντρα του Ντούφα, μπλοκάρει ο Γούπος.
47’ Κεφαλιά του Ζηρδέλη στα χέρια του Γούπου η μπάλα .
54΄ Σουτ του Μπούνα με τη μπάλα να κοντράρει και στη συνέχεια να διώχνουν οι αμυντικοί του Οικονόμου.
60’ Πάσα του Γκαμπέτα στον Χάμο, σουτ του τελευταίου από το ύψος της περιοχής, στα χέρια του Γούπου η μπάλα.
67’ Πάσα του Ματούλα στον Μπαρλαγιάννη, κακό σουτ του τελευταίου ψηλά άουτ.
69’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γελαλή, με κεφαλιά ο Μπαρλαγιάννης θα νικήσει τον Νούσια και θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του ΠΟΕ.
76’ Σέντρα του Πούτα από αριστερά, με κεφαλιά ο Ζηρδέλης θα ισοφαρίσει σε 1-1.
80’ Κοντινή προβολή του Χάμου με τον Γούπο να αποκρούει σωτήρια.
84’ Σουτ του Παναγιώτου σε κόρνερ ο Νούσιας.
90’ Μακρινή μπαλιά του Χάμου στον Γκαμπέτα, πλασέ του τελευταίου με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-2 του Οικονόμου.
90+4 Κεφαλιά του Κυρίτση μετά από εκτέλεση φάουλ του Γούπου με τη μπάλα να φεύγει άουτ στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΠΟ Ελασσόνας (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Γούπος, Μπούσιας (61’ Καραμάνος), Κυρίτσης Γ., Ποτόσογλου, Περτζιόνι, Κυρίτσης Θ., Γελαλής, Μπούνα, Παπαχρήστος, Ματούλας, Μπαρλαγιάννης Ν (78’ Παναγιώτου).

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Ντούφας (46’ Καραίσκος), Πούτας, Κολιός, Κουμπούρας, Μιφτάρι (70’ Δραχαλίβας), Χάμος, Καραλούλης (90+2 Σαπάκος), Ζηρδέλης, Τόλιος (57’ Νάνος), Γκαμπέτας.

Διαιτητική τριπλέτα: Κουκούλης, Γκαρέλης, Δεληγιάννη.

Πηγή: radioelassona.gr