Μπορούσε το ροζ φύλλο η ΑΕΛ

Δύσκολο ματς σήμερα στον Πειραιά, σε μια απερίγραπτη έδρα, για τους "βυσσινί" που ξεκίνησαν άσχημα τον αγώνα με συνέπεια γρήγορα ο Εθνικός να πάρει μια σεβαστή διαφορά άνω των 10 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια αλλά αστοχία, νευρικότητα και κάποιες αποφάσεις μεγάλωσαν τη διαφορά για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 43-23. Στην επανάληψη οι παίκτες του Χρήστου Χασανίδη μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εικόνα του πρώτου μέρους και το κατάφεραν.

Με αφετηρία την άμυνα έριξαν το ρυθμό του ματς και άρχιζαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Στο 36’ οι βυσσινί έφτασαν στο 64-58 όταν και οι διαιτητές έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Εθνικού σε διεκδίκηση ριμπάουντ μεταξύ Σαριμπαλίδη και Σκλήβα. Η διαφορά πήγε ξανά στους 9 πόντους και ο Εθνικός κράτησε ως το τέλος το προβάδισμα.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 22-8, 43-23, 59-42, 76-68

Εθνικός (Μιχάλης Κουταλιανός): Πάντσιος 9 (1) , Καρακωνσταντάκης, Μάρτσος 15 (2), Σκιαθίτης, Τσούτσος 9 (1), Λάανε 11(2) , Φίλας, Οικονομόπουλος 6, Μαχαίρας 11, Δρόσος 5(1), Περσίδης, Σκλήβας 10

ΑΕΛ (Χρήστος Χασανίδης): Βλαχούλης 7, Καμάρας 11, Παπαχρήστος 12(2), Κατσαρές 2, Σαριμπαλίδης 7(2), Κονδυλόπουλος 4, Κνέζεβιτς 2, Χανέλι, Γκιουλέκας 13(1), Φιλιππόπουλος, Τσιαβές 10(2).