Ήττα στο τέλος για την ΑΕΛ στο μπάσκετ...

Η ΑΕΛ ηττήθηκε εντός έδρας από το Ψυχικό με σκορ 54-66 για το πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ ανδρών. Η ΑΕΛ ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του ματς αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» και κέρδισε στο τέλος του ματς.

Σ’ ένα ματς που συνολικά ήταν κακό, η λαρισινή ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα της έδινε ψυχολογική και βαθμολογική ανάσα, αφού δεν παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, κάνοντας πολλά λάθη και χάνοντας την μάχη των ριμπάουντς. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ματς πιο δυνατά καταφέρνοντας να πάρουν  προβάδισμα στο σκορ.

Οι βυσσινί αντέδρασαν, μη επιτρέποντας στην ομάδα του Ψυχικού να πάρει διαφορά, κλείνοντας το πρώτο 5λεπτο προηγούμενη με 10-8. Η ΑΕΛ ανέβασε την απόδοσή της και με καλάθι και φάουλ του Τσιαβέ 3’’ πριν το τέλος πήρε προβάδισμα 19-18, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Το Ψυχικό αντέδρασε παίρνοντας και πάλι «κεφάλι» στο σκορ με 25-22. Δύο τρίποντα από Κατσαρέ και Σαριμπαλίδη έδωσαν στην ΑΕΛ προβάδισμα με 28-25, προβάδισμα που οι βυσσινί κράτησαν μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου και με σκορ 36-32.

Η τρίτη περίοδος ήταν κακή επιθετικά και για τις δύο ομάδες. Είναι ενδεικτικό πως συνολικά πέτυχαν 21 πόντους, με την ΑΕΛ όμως να προηγείται με 46-43 στο τέλος του 3ου 10λέπτου. Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά δύο σερί τρίποντα του Παύλου μετέτρεψαν το 52-54 σε 52-60 για το Ψυχικό 1:53’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στον χρόνο που απέμεινε η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με σκορ 66-54.

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-32, 46-43, 54-66.

ΑΕΛ (Χασανίδης) : Βλαχούλης, Σαρημπαλίδης 8 (2), Καμαράς 7 (1), Παπαχρήστος 6, Κατσαρές 10 (2), Τσιαβές 9, Κνέζεβιτς 10 (1), Γκιουλέκας 4, Φιλιππόπουλος.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας) : Νίκου 5 (1), Νοέας 4 (1), Χουχούμης 8 (1), Ψαθάς 11 (1), Παπαδημητρίου 2, Ντιαλό 7 Παύλος 18 (4), Τσιώκος 11.

Δηλώσεις
Ο τεχνικός της ΑΕΛ Χρήστος Χασανίδης μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε: «Στο δεύτερο ημίχρονο αδειάσαμε. Δεν είχαμε καλή λειτουργία παρά το γεγονός ότι είχαμε ένα σχετικά καλό πρώτο ημίχρονο. Είμαστε χειρότεροι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και μοιραία ήρθε η ήττα. Η συνέχεια είναι δύσκολη αλλά δεν τα παρατάμε, θα συνεχίσουμε να παλεύουμε».