Ξέχασε να αμύνεται στην Λιθουανία!

Θα βλέπει τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και θα... αλλάζει δρόμο πλέον ο Παναθηναϊκός, αφού έχασε για άλλη μια χρονιά στην έδρα της Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν καλά το ματς, πήραν διαφορά 12 πόντων, όμως τα γρήγορα φάουλ του Τζέιμς Γκιστ, οι 13 χαμένες βολές, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και η άθλια άμυνα της τρίτης περιόδου στοίχισαν στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που ηττήθηκε μετά από 5 σερί νίκες.

Δυναμικό ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση πραγματοποίησε στο παιχνίδι στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός, αφού πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, παίρνοντας μάλιστα και διαφορές που έφτασαν στους 10, αλλά και στους 12 πόντους. Το σκορ στο 9' ήταν 8-17 με τους Πράσινους να έχουν εξαιρετική αμυντική λειτουργία, αλλά και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, που συνέβαλαν στο εύκολο σκοράρισμα.

Το 10-20 της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε με ένα τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον στην λήξη του χρόνου, όμως ο Τσάβι Πασκουάλ είχε να αντιμετωπίσει ένα τεράστιο πρόβλημα. Ο Τζέιμς Γκιστ χρεώθηκε νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο με το τρίτο φάουλ του, κάτι που ανάγκασε τον Καταλανό να τον αποσύρει στον πάγκο και να χρησιμοποιήσει για αρκετό διάστημα τους Βουγιούκα και Όγκαστ.

Οι Λιθουανοί άρχισαν να πιέζουν περισσότερο πάνω στην μπάλα και στο 13' είχαν καταφέρει να ρίξουν την διαφορά στους 5 (17-22), πριν ο Ρίβερς δώσει ανάσα με τρίποντο στο Τριφύλλι κάνοντας το 17-25. Οι Πράσινοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα επτά πόντων (26-33) 1μιση περίπου λεπτό πριν την ανάπαυλα, όμως μερικές κακές άμυνες έφεραν το ματς στο καλάθι (31-33), στο τέλος του 20λέπτου.

Στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκε στο παρκέ του Κάουνας το "φάντασμα" του Παναθηναϊκού, καθώς ό,τι και να έκαναν οι παίκτες του Πασκουάλ ήταν λάθος. Τραγική άμυνα που είχε ως αποτέλεσμα τους 33 πόντους των Λιθουανών, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, αλλά και οι άστοχες βολές μετέτρεψαν το 31-33 σε 57-42 στο 28', με το Τριφύλλι να μοιάζει ανήμπορο να αντιδράσει, πραγματοποιώντας το χειρότερο δεκάλεπτο για φέτος.

Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και μέχρι ένα σημείο τα κατάφεραν, φτάνοντας να το διεκδικούν μέχρι την κόρνα της λήξης. Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα του Παππά και τους Ρίβερς, Σίνγκλετον να "ξυπνούν" ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 72-67 στο 36', κάνοντας το ματς... θρίλερ.

Όμως, κάποιες λάθος επιθέσεις επέτρεψαν στην Ζαλγκίρις να σκοράρει σημαντικούς πόντους, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 80-74 και υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη ήττα του για φέτος στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Μποστ 2, Πάνγκος 12 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουπάν 3, Γιανκούνας 17 (6/9 δίποντα, 5/6 βολές), Μιλάκνις 3  (1), Μίτσιτς 4, Γουάιτ 13 (1), Καβαλιάουσκας 9, Βαλίνσκας, Ουλάνοβας 8 (11 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 16 (4), Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 3, Λοτζέσκι 7 (1), Καλλάθης 10 (4/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο 2.