Το πανόραμα της 13ης αγωνιστικής της Super League

Ολοκληρώθηκε χτες (4/12) με την διεξαγωγή της αναμέτρησης Πλατανιάς - Ατρόμητος η 13η αγωνιστική της Super League και ενώ μένουν ακόμα δυο παιχνίδια για την αυλαία του πρώτου γύρου.

Στη Λάρισα η ΑΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα ματς που η ΑΕΛ με εξαίρεση το τέρμα και δυο ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο δεν απείλησε τον "Άγιαξ" της Ηπείρου ο οποίος στην επανάληψη ισοφάρισε με τον μόνιμο σκόρερ του Πέδρο Κόντε, ήταν καλύτερος των "βυσσινί" ωστόσο σπατάλησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε για να φύγει με σπουδαίο τρίποντο από τον Κάμπο.

Ένα πολύ σημαντικό "2" πανηγύρισε η ομάδα της ΑΕΚ που νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Λιβάγια, με την Ένωση να παραμένει στην πρώτη θέση με 27 βαθμούς. Μάλιστα ακολουθούν δυο παιχνίδια στο ΟΑΚΑ μέχρι το φινάλε του πρώτου γύρου με Κέρκυρα και Απόλλων Σμύρνης που δίνουν την δυνατότητα στους "κιτρινόμαυρους" να παραμείνουν πρώτοι.

Δύσκολη νίκη με 3-1 πέτυχε ο Ολυμπιακός κόντρα στο μαχητικό Απόλλωνα Σμύρνης που προηγήθηκε στο Φάληρο, ωστόσο η πειραϊκή ομάδα έφτασε στο 1-1 πριν το ημίχρονο και στην επανάληψη δυσκολεύτηκε πολύ μέχρι να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ανσαριφάρντ να πετυχαίνει δυο τέρματα και να λυτρώνει την ομάδα του.

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ που νίκησε στα Πηγάδια την Ξάνθη με 3-0 και έδειξε ότι θα δώσει μάχη για να βρεθεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στη κορυφή στο μεγάλο στόχο των κυπελλούχων το πρωτάθλημα. Οι Θρακιώτες με την ήττα αυτή υποχώρησαν στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Έμφραγμα προκάλεσε στη Λεωφόρο ο Πανιώνιος ο οποίος νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό βυθίζοντας τον ακόμα περισσότερο στη γκρίνια και την εσωστρέφεια. Τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο για το "τριφύλλι" που βρέθηκε ένατο και ενώ ακολουθούν εκτός έδρας παιχνίδια σε Τούμπα, Πηγάδια.

Έσπασαν καρδιές στη Λαμία σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα στη Λαμία και τον Παναιτωλικό με τους Αγρινιώτες να προηγούνται 0-2, όμως τους Στερεοελλαδίτες να φτάνουν στο 2-2. Ένα 2-2 που ήρθε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων σε παιχνίδι με ένταση, πάθος και αποβολές.

Πολύ δύσκολα θα μπορέσει να σηκώσει κεφάλι ο Πλατανιάς ο οποίος ηττήθηκε με 3-1 στα Περιβόλια από τον Ατρόμητο, παρότι προηγήθηκε 1-0, ενώ έχασε και πέναλτι. Η ομάδα του Ρόκα δέχτηκε το 1-1, κατέρρευσε στη συνέχεια και με 6 βαθμούς παραμένει ουραγός, ενώ οι Αθηναίοι έφτασαν τους 24 βαθμούς.

Τέλος στη Τρίπολη ο Αστέρας ήταν τετράστερος και έφτασε εύκολα στη νίκη με 4-0 απέναντι στη Κέρκυρα. Οι Αρκάδες που είναι άλλη ομάδα στα τελευταία ματς έφτασαν τους 18 βαθμούς, ενώ οι Φαίακες παραμένουν στην ζώνη του υποβιβασμού με μόλις 11 πόντους και με δύσκολο πρόγραμμα να ακολουθεί.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων της 13ης αγωνιστικής της Super League:

Αστέρας Τρίπολης - Κέρκυρα 4-0

Ξάνθη - ΠΑΟΚ 0-3

Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης 3-1

Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 0-1

ΑΕΛ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Λαμία - Παναιτωλικός 2-2

Λεβαδειακός - ΑΕΚ 0-2

Πλατανιάς - Ατρόμητος 1-3