Χωρίς να ιδρώσει η Ξάνθη, 2-1 στις Σέρρες

Νίκη πρόκριση για την φάση των "16" του κυπέλλου Ελλάδος πήρε η Ξάνθη που νίκησε στις Σέρρες με 2-1 τον Πανσερραϊκό και με εννιά βαθμούς πήρε την πρόκριση.

Οι Ακρίτες προηγήθηκαν από το ημίχρονο και είχαν βάλει τις βάσεις νίκης, ενώ το 0-2 της επανάληψης έκριναν τα πάντα με την σερραϊκή ομάδα απλά να μειώνει στο τελικό 1-2.

Δυο λεπτά μετά το πρώτο ημίωρο ο Κάστρο έκανε το 0-1, ενώ ο Ορφανίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, έκανε το 0-2 στο 60'. Το μόνο που κατάφερε ο Πανσερραϊκός ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2 με τέρμα του Ζυνγκερίδη.

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Τζιτζικαλάκης, Φουσού (67' Γκέκας), Παπουτσογιαννόπουλος (46' Καπτέλι), Γιαξής, Ρούτσης, Πόζογλου, Γκούρτσας (83' Ζυγκερίδης).

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Γκαραβέλης, Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Σιλά, Ορφανίδης Λ., Ντε Λούκας (60' Κώστας), Ορφανίδης Π., Ρότσε (65' Σαμπανίδης), Φασίδης, Μελιόπουλος, Κάστρο (46' Μπαξεβανίδης).