Δεν άντεξε ως το τέλος η ΑΕΛ, ήττα 86-73 στη Πάτρα

Την ήττα με σκορ 86-73 γνώρισε σήμερα (18/11) η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΛ από τον Απόλλωνα Πατρών στη Πάτρα για την 6η αγωνιστική της Α2. Η ομάδα του Χρήστου Χασανίδη μπορούσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, ωστόσο δεν άντεξε ως το φινάλε λυγίζοντας στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Οι "βυσσινί" ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε στο +3 (21-24), ενώ ανάποδα το φινάλε του ημιχρόνου με τους Αχαιούς να είναι εκείνοι τρεις πόντους μπροστά (45-42). Η ΑΕΛ προσπαθούσε να είναι κοντά στο σκορ και έκλεισε τα τρία τέταρτα της αναμέτρησης στο -6 (64-58). Η κούραση ήταν ορατή και στην τελευταία περίοδο η ψαλίδα άνοιξε με τους Πατρινούς να φτάνουν στη νίκη με 86-73.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΛ ο Κνέζεβιτς με 17, ενώ τον ακολούθησαν οι Γκιουλέκας με 15 και Σαριμπαλίδης με 14, ενώ από πλευράς νικητών πρώτος σκόρερ ο Γόντικας με 19.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-42, 64-58, 86-73

Απόλλων Πατρών (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Άκερ 9(1), Ματαλλών 14, Αποστολίδης 13(1), Τσιάρας 8, Παπαβασιλόπουλος , Κιτσούλης 4, Χείλαρης 7(1), Αναγνωστόπουλος 7, Μαστρογιαννόπουλος 5(1), Κουρέπης, Γόντικας 19.

ΑΕΛ (Χρήστος Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης, Καμάρας 9(2), Παπαχρήστος 5(1), Κατσαρές 9, Σαριμπαλίδης 14(4), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 17, Χανέλι, Γκιουλέκας 15(1), Φιλιππόπουλος, Τσιαβές 4.