Ένα, και να... καίει (PICS)

Με γκολ του Ντέλετιτς στο 86’ η ΑΕΛ κέρδισε και τον Απόλλων Σμύρνης και ανέβηκε σημαντικά στον βαθμολογικό πίνακα.

Καλύτερη η ΑΕΛ στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς απέναντι σε μια ομάδα που δεν κατάφερε να κάνει κάτι ιδιαίτερο. Στο πρώτο ημίχρονο ΑΕΛ και Απόλλων Σμύρνης έμειναν στον μηδέν με την ΑΕΛ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 34’.

Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους το ματς ήταν κέντρου. Στην επανάληψη η ΑΕΛ προσπάθησε να σημειώσει κάποιο γκολ, πίεσε και δικαιώθηκε στο φινάλε.

26': Κακό μακρινό σουτ του Ναζλίδη, άουτ η μπάλα. Είχε παίκτες για να δώσει την πάσα.

27': Δεν συνεννοούνται Παπάζογλου και Μπιτζιμίν, ο Λεοζίνιο μπαίνει στην περιοχή αλλά από μέσα δεξιά κάνει κακό σουτ.

34': Ο Λεοζίνιο βγαίνει μόνος του με τον Τσόβιτς μετά το τακουνάκι του Ναζλίδη, αλλά ο Κροάτης τον νικά.

37': Πολύ δυνατό αλλά και πολύ άστοχο σουτ του Ζίζιτς από μακριά.

45': Ο Καστιγέχος ανοίγει ωραία για τον Μάατσι, εκείνος βγάζει μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ανιέτε κάνει την προβολή και αστοχεί.

48': Ο Ντέλετιτς κάνει το σουτ από μέσα αριστερά και ο Τσόβιτς αποκρούει.

53': Απευθείας φάουλ από τον Κονέ, μπλοκάρει ο Μπόζοβιτς.

54': Ο Καστιγέχος βλέπει τον Μπόζοβιτς εκτός εστίας, κάνει τη λόμπα και αστοχεί για λίγο.

56': Ο Αλμπάνης δίνει στον Καστιγέχος, εκείνος κάνει το πλασέ από μέσα δεξιά και ο Μπόζοβιτς αποκρούει.

66': Ο Χουάρες ανοίγει για τον Μάατσι, εκείνος σουτάρει από μέσα δεξιά και αστοχεί.

71': Γίνεται η σέντρα από δεξιά, ο Κριζμάν παίρνει την κεφαλιά και αστοχεί.

75': Κάνει το τάκλιν ο Παπάζογλου και παραχωρεί κόρνερ.

86': ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Ναζλίδης βρίσκει τον Περόνε, εκείνος τροφοδοτεί κατευθείαν τον Ντέλετιτς και ο τελευταίος εκτελεί για το 1-0.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας (83’ Μασούρας), Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Ναζλίδης (88’ Μπάλλας), Λεοζίνιο (65’ Περόνε), Κρίζμαν.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Παπάζογλου, Μπιτζιμίν, Κούρος, Κονέ, Χουάρες (88' Κιταμπάλα), Αλμπάνης (83’ Μάατσεν), Ανιέτε, Μάατσι, Καστιγέχος (76’ Κύργιας).

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας) 4ος: Στυλιαράς (Αιτ/νίας).