Το πανόραμα της 10ης αγωνιστικής της Super League

Ολοκληρώθηκε χτες (6/11) με την διεξαγωγή της τελευταίας χρονικά αναμέτρησης ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τη Λαμία η 10η αγωνιστική της Super League.

Μια αγωνιστική στην οποία η ΑΕΛ έμεινε αήττητη για τρίτο σερί παιχνίδι καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1 στη Κέρκυρα απέναντι στην τοπική ομάδα, ένα αποτέλεσμα το οποίο έφερε τους "βυσσινί" στους δέκα βαθμούς ισόβαθμους με την ομάδα του Ιονίου και τον Απόλλωνα Σμύρνης. Για μια ΑΕΛ που έδειξε και στη Κέρκυρα καλό πρόσωπο στη μάχη να απεμπλακεί από τις χαμηλές θέσεις.

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι των Δικεφάλων στο ΟΑΚΑ καθώς επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ χάρις σε τέρμα του Λιβάγια, ενώ ο ΠΑΟΚ για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι έδειξε κακό πρόσωπο. Πλέον η Ένωση με τη νίκη αυτή έφτασε τους 20 βαθμούς και βρέθηκε και πάλι στη κορυφή της βαθμολογίας ισόβαθμη του Ατρόμητου, ενώ ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους 18 βαθμούς.

Ένας Ατρόμητος ο οποίος διατήρησε για ακόμα μια αγωνιστική το αήττητο του, παρότι αυτή τη φορά δεν κέρδισε, αν και ήταν καλύτερος του Πανιωνίου στο τελικό 0-0 των δυο ομάδων στο Περιστέρι. Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι έχει πλέον μπροστά της την πρόκληση που ακούει στο όνομα ΠΑΟΚ στην αναμέτρησης της Τούμπας την επόμενη αγωνιστική.

Στο Φάληρο ο Ολυμπιακός που προερχόταν από την ήττα στο ντέρμπι της Λεωφόρου από το Παναθηναϊκό σκόρπισε στους πέντε ανέμους τον Πλατανιά στο τελικό 5-1, ένα ματς που οι Πειραιώτες είχαν καθαρίσει από το ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 3-0. Πλέον η ομάδα του Τάκη Λεμονή βρίσκεται στο -3 στον στόχο της για ακόμα ένα πρωτάθλημα, ενώ οι Χανιώτες είναι πλέον ουραγοί της βαθμολογίας και με πολύ κακή εικόνα.

Τις αδυναμίες που φανερώνει στα εκτός έδρας παιχνίδια έδειξε και στη Τρίπολη ο Παναθηναϊκός ο οποίος μπορεί να έκανε καλύτερη εμφάνιση σε σχέση με τα ματς σε Κέρκυρα και Αγρίνιο ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα από την ομάδα του Παντελίδη με 1-0. Με την ήττα αυτή το "τριφύλλι" παρέμεινε στους 13 βαθμούς, ισόβαθμο με Ξάνθη και ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ο Αστέρας έπιασε στην 14η θέση τον Παναιτωλικό.

Ένας Παναιτωλικός ο οποίος δείχνει ότι δεν βρίσκεται σε καθόλου καλό ...φεγγάρι καθώς ηττήθηκε στην έδρα του με 1-3 από την Ξάνθη με τους Ακρίτες να φτάνουν άνετα στην επικράτηση όντας μπροστά στο σκορ με 0-2 στο 8' και 0-3 στο ημίχρονο. Οι Θρακιώτες με τη νίκη αυτή έχουν 13 βαθμούς, όσους και ο Παναθηναϊκός με τον ΠΑΣ, όπως είπαμε.

Ο "Άγιαξ" της Ηπείρου σε ένα ματς γκραν γκινιόλ έχασε στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 4-3 σε ένα ματς με ωραία γκολ, ανατροπές και με αγωνία ως το φινάλε. Η Ελαφρά Ταξιαρχία προηγήθηκε 1-0, ο ΠΑΣ το γύρισε σε 1-2, όμως πριν το ημίχρονο οι Αθηναίοι είχαν ισοφαρίσει σε 2-2 πριν το κάνουν 4-2 στην επανάληψη και οι Γιαννιώτες απλά να μειώσουν στο τελικό 4-3. Βαθιά ανάσα για τον Απόλλωνα, ισόβαθμος με ΑΕΛ, Κέρκυρα.

Τέλος ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στη Λιβαδειά ανάμεσα στη τοπική ομάδα και τη Λαμία στο παιχνίδι ομάδων από την Στερεά Ελλάδα. Οι Βοιωτοί με τον βαθμό αυτό έφτασαν τους 15 όσους έχει και ο Πανιώνιος, ενώ η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ έχει πλέον 12 όντας στην 10η θέση.