Στο τελικό ο Ολυμπιακός, 56-49 τον Άρη

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του δεύτερου ημιτελικού του κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ καθώς επικράτησε στο «Nick Galis» του Άρη με 56-49 και έτσι θα αντιμετωπίσει στο τελικό την ΑΕΚ η οποία νωρίτερα είχε επικρατήσει του κατόχου του θεσμού Παναθηναϊκού.

Οι "ερυθρόλευκοι" παρά την κούραση από τα συνεχή παιχνίδια έφτασαν στο τελικό και θα διεκδικήσουν απέναντι στην ΑΕΚ το δέκατο τρόπαιο τους με το τελευταίο να είναι αυτό της σεζόν 2010-2011 απέναντι στον Παναθηναϊκό, ενώ τελευταία συμμετοχή τους σε τελικό το 2013 πάλι με αντίπαλο το «τριφύλλι».

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης ο οποίος προηγήθηκε με 4-0 γρήγορα όμως ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (8-14). Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +8 (10-18) με τον Άρη να μειώνει στους τρεις (15-18), όμως οι Πειραιώτες με σερί 7-3 έφτασαν στο 18-25 με το ημίχρονο να κλείνει στο +6 (22-28).

Κακό το θέαμα και στη τρίτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα από πέντε ως οκτώ πόντους για να φτάσει στο +10 (26-36) με την ομάδα του Γιαννάκη να μειώνει στους πέντε με την λήξη της περιόδου (32-37). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Άρης με σερί 5-0 έφερε το ματς στα ίσια (37-37) και πήρε προβάδισμα δυο πόντων (40-38). Ο Ολυμπιακός με σερί 4-15 έφτασε στο 44-53 και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς για το τελικό 49-56.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56

Άρης (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης, Βασιλόπουλος 4, Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 6 (1), Βον 15 (2), Τσαϊρέλης 3, Μούρτος, Αθηναίου 6 (1), Πέτγουεϊ 2.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 11 (11ριμπ.), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 1 (7ριμπ.), Ρόμπερτς 6 (1), Τόμπσον 7 (1), ΜακΛίν 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 4 (1τρ., 7ριμπ.), Στρέλνιεκς 11 (3), Μάντζαρης 5 (1).