ΑΕΚ - Ρόσα Ράντομ 96-92

Η ΑΕΚ παιδεύτηκε αρκετά κόντρα στην Ρόσα Ράντομ και χρειάστηκε την παράταση για να κάνει την πρώτη της εντός έδρας νίκη (96-92) στο Champions League, πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό Κυπέλλου (05/11, 16:00). Κορυφαίος ο Σάκοτα (18π.). Η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές με 2-0 και 4-3 στην έναρξη της αναμέτρησης αλλά στη συνέχεια οι Πολωνοί πήραν τα ηνία και έχτισαν μία διαφορά 7 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (13-20) η οποία διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου (36-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση έτρεξε ένα επί μέρους 10-2, έφερε το ματς στα ίσια (47-47), αλλά και πάλι δεν άντεξε. Ζάιτσεφ και Άουντα έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι αύξησαν τη διαφορά στους 10 πόντους (49-59), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στους -8 (53-61). Στην τελευταία περίοδο η Ένωση τα έδωσε όλα, μείωσε τη διαφορά και με τρία τρίποντα του Σάκοτα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (68-63). Το κρίσιμο τρίποντο του Σοκολόφσκι βοήθησε τους Πολωνούς να επανακάμψουν. Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε θρίλερ και το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, αλλά η κανονική περίοδος δεν βρήκε νικητή (78-78) και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο η ΑΕΚ ήταν ψυχραιμότερη βοηθήθηκε και από το γεγονός, ότι η αντίπαλός της φορτώθηκε με φάουλ και πήρε τη νίκη με 96-92.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-43, 53-61, 78-78, 96-92 (παρ.)

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού 9, Τζέιμς 6, Γκριν 15 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/13 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρις 18 (7/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 4 (6 ασίστ), Σάκοτα 18 (6/12 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 3 (1), Μαυροειδής 10.

ΡΟΖΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Πάντερ 23 (8/23 σουτ), Άουντα 9, Πιέχοβιτζ, Βίτκα 5 (1), Μπογιανόφσκι 2, Ζέγκζουλα, Τρόγιαν 4, Ζαϊτζεφ 21 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Σοκολόφσκι 13 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάροου 15 (1).