Τα μαζεμένα λάθη έφεραν την ήττα για τον ΠΑΟΚ

Η κατάρρευση και τα πολλά λάθη στη γ' περίοδο έφεραν τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τη Σαλόν, με τη γαλλική ομάδα να φτάνει στη νίκη (75-61). Τρίτη ήττα του "δικεφάλου" σε τέσσερις αγώνες στο Basketball Champions League.

Ένα κακό δεκάλεπτο (το γ') αρκούσε προκειμένου ο ΠΑΟΚ να χάσει εντελώς τον ρυθμό του και να δώσει το δικαίωμα στη Σαλόν να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρουσιάστηκε κάκιστη στη γ' περίοδο, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται κάθε ελληνικό λάθος και να φτάνουν εν τέλει στη νίκη με +14 (75-61).

Αυτή είναι η τρίτη ήττα μετά από τέσσερις αγώνες στο Basketball Champions League για τον "δικέφαλο", ο οποίος έχει μπροστά του ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι με την Τενερίφη, στην PAOK Sports Arena.

Σαν να μην έφτανε αυτό βέβαια για τον ΠΑΟΚ, ήρθε κι ο τραυματισμός του Ουσμάν Κρουμπάλι, ο οποίος προσγειώθηκε άτσαλα σε διεκδίκηση ενός ριμπάουντ στο 38ο λεπτό, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει άρον άρον από το παρκέ. Εν αναμονή των εξετάσεων, αυτό που φαίνεται σε πρώτο χρόνο είναι πως έχει υποστεί διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 36-41, 60-49, 75-61.

ΣΑΛΟΝ (Σουλέ): Σμιθ (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Χάρις 10 (2), Ροζενφέλντ 1, Ενζελιέ 13 (6/7 δίποντα), Ζιλέ 6 (2/7 τρίποντα), Καμαρά 13 (6/8 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Φαρ 2, Ντόρσεϊ 12 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ζελαμπάλ 10 (1), Τζόζεφ 8 (2), Πινόλτ.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Κλάσεν, Κρουμπάλι 15 (7/7 δίποντα, 1/2 βολές), Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 14 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ασίστ), Ζάρας (0/4 τρίποντα), Κατσίβελης 2 (0/4 σουτ, 2/4 βολές), Τζόουνς 5 (1), Τρις 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).