Πρεμιέρα με σοκ στο ΝΒΑ (video)

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ τα ξημερώματα της Τετάρτης (18/10). Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης των Καβαλίερς με τους Σέλτικς, ο Γκόρντον Χέιγουορντ προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να του γυρίσει... 90 μοίρες ο αστράγαλός του! Οι σκηνές ήταν σοκαριστικές, με συμπαίκτες και αντιπάλους να μην ξέρουν πώς να βοηθήσουν.

Στον μεγάλο άτυχο παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, ο αστράγαλός του σταθεροποιήθηκε και διακομίστηκε στο νοσοκομείο. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων έδειξαν το προφανές, δηλαδή εξάρθρωση στον αριστερό αστράγαλο, καθώς και κάταγμα κνήμης, με τον Χέιγουορθ να μπαίνει άμεσα στο χειρουργείο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι που φυσικά πέρασε σε δεύτερη μοίρα, οι σοκαρισμένοι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν με 102-99, αν και το πάλεψαν μέχρι το φινάλε. Μάλιστα προηγήθηκαν με 95-98, αλλά με ένα σερί 7-0 οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία, οι Σέλτικς έχασαν δύο ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση και έτσι αποχώρησαν με κατεβασμένα κεφάλια.