Το πανόραμα της 7ης αγωνιστικής της Super League

Ολοκληρώθηκε χτες (16/10) με το παιχνίδι της ΑΕΛ με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο η 7η αγωνιστική της Super League.

Η ΑΕΛ βρέθηκε μια ανάσα από το θετικό αποτέλεσμα στην ιστορική έδρα του Παναθηναϊκού όμως δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις γνώρισε την ήττα με 2-1 σε ένα παιχνίδι στο οποίο αδικήθηκε κατάφωρα. Αποκορύφωμα το καθαρό τέρμα του Περόνε που ακυρώθηκε ως off-side και ενώ είχε ισοφαρίσει με τον Αργεντίνο άσο. Με την ήττα αυτή η ΑΕΛ παραμένει ουραγός με 3 βαθμούς, ενώ το "τριφύλλι" έφτασε τους 9.

Νέα δεδομένα στην κορυφή με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί 4-0 της Λαμίας και να ανεβαίνει μόνος πρώτος με 15 βαθμούς σε ένα εύκολο απόγευμα για την ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου. Από την άλλη η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο και δίκαια ηττήθηκε από τους κυπελλούχους Ελλάδος οι οποίοι παρότι τιμωρημένοι επικράτησαν και ενώ για αυτούς ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Δεύτερη σερί απώλεια για την ΑΕΚ η οποία έμεινε στο 1-1 στα Πηγάδια με αντίπαλο την Ξάνθη. Η Ένωση με την ισοπαλία αυτή έπεσε από την κορυφή, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για μια σημαντική εκτός έδρας νίκη δεδομένου ότι και η ομάδα της Θράκης έπαιζε για μεγάλο χρονικό διάστημα με εννιά παίκτες.

Ματς για γερά νεύρα στη Νέα Σμύρνη ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Ολυμπιακό με τους "κυανέρυρθους" να προηγούνται νωρίς και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 1-3 πριν το ημίχρονο βάζοντας βάσεις νίκης. Ο Πανιώνιος με ένα εκπληκτικό δίλεπτο έκανε το 1-3, 3-3 με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 3-4 με πέναλτι του Φορτούνη, πέναλτι που αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι.

Το εντυπωσιακό του σερί συνέχισε ο Ατρόμητος ο οποίος νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο Περιστέρι και έφτασε τους 13 βαθμούς βρισκόμενος στην τρίτη θέση και ενώ ακολουθεί για την αθηναϊκή ομάδα το παιχνίδι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ όπου με θετικό αποτέλεσμα θα παραμείνει ψηλά.

Ψηλά παραμένει και ο Λεβαδειακός ο οποίος στάθηκε υπερ του δέοντος τυχερός στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό και στη μια και μοναδική ευκαιρία του πέτυχε τέρμα με τον Νιάσε. Από την άλλη ο Παναιτωλικός είχε τρία δοκάρια και αμέτρητες ευκαιρίες σε ένα ματς που το τελικό 0-1 τον αδικεί κατάφωρα.

Εντυπωσιακός ο ΠΑΣ Γιάννινα, πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη του καθώς επικράτησε με 3-1 του Πλατανιά παρότι βρέθηκε να χάνει 0-1. Οι Ηπειρώτες με εκφραστές τους Κόντε, Χαλκιαδάκη μετέτρεψαν το 0-1 σε 3-1 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και έφτασαν τους εννιά βαθμούς.

Τέλος στην Ριζούπολη, όλα μηδέν στην αναμέτρηση του Απόλλωνα με την Κέρκυρα, με την Ελαφρά Ταξιαρχία να παραμένει στην τελευταία θέση, μαζί με την ΑΕΛ, με τρεις βαθμούς, ενώ για τους Φαίακες ήταν ένας υπερπολύτιμος βαθμός στη μάχη της παραμονής στη Super League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων της 7ης αγωνιστικής της Super League:

ΠΑΣ Γιάννινα - Πλατανιάς 3-1

Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης 1-0

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 3-4

ΠΑΟΚ - Λαμία 4-0

Απόλλων Σμύρνης - Κέρκυρα 0-0

Παναιτωλικός - Λεβαδειακός 0-1

Ξάνθη - ΑΕΚ 1-1

Παναθηναϊκός - ΑΕΛ 2-1