Άνετος και ωραίος ο Αετός Μακρυχωρίου, 4-0 το Ελευθεραί

Άνετος και ωραίος ο Αετός Μακρυχωρίου επικράτησε με 4-0 του Ελευθεραί σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΛ.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσέτσιλα είχε καθαρίσει την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 3-0, ενώ στην επανάληψη έφτασε και σε τέταρτο τέρμα, όπου έχασε και πέναλτι για ακόμα ένα γκολ. Από την άλλη το Ελευθεραί δεν εμφανίστηκε καθόλου στο παιχνίδι και δίκαια ηττήθηκε με το βαρύ αυτό σκορ.

Με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου ο Τσιαντούλης με ωραία προσωπική ενέργεια και πλασέ έκανε το 1-0 για το Μακρυχώρι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Καλούσης πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα για το 2-0 καθώς στόπαρε ωραία με το στήθος και πριν η μπάλα πέσει κάτω με ένα βολ πλανέ στο απέναντι "Γ" έκανε δυο τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 34' ο Πάσσιος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0, ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος με το 3-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο παίκτης του Αετού βρέθηκε για δεύτερη φορά στην άσπρη βούλα, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Μητσογιάννης, όμως αυτή τη φορά είδε τον Κραβαρίτη να αποκρούει τη μπάλα στο κτύπημα του. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 65' ο Τζίκα Ίλντο, λίγο πριν φύγει από το παιχνίδι, ύστερα από ωραία σέντρα του Ντίκου.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Καπετάνης (65' Παλιάι), Καλούσης (68' Στογιάννης), Τζίκα Ν., Ντίκος, Βάσσιος, Τσαπλές, Τσιαντούλης, Πάσσιος, Τζίκα Ι. (68' Διονυσίου), Μητσογιάννης.

Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Κραβαρίτης, Τσάμης, Αετόπουλος (46' Ραχής), Μέκρας Χ., Ντελόπουλος (55' Γεωργουλόπουλος), Μέκρας Γ. (46' Ρουμελιώτης), Μαυρουδής, Ευσταθίου, Αθανασούλης, Γκόγκουρας, Κουρούκας (46' Καββαδίας).

* Η νίκη της ομάδας αφιερώνεται στον τερματοφύλακα Χρήστο Γκικούδη ο οποίος έγινε πατέρας για δεύτερη φορά καθώς ο σύζυγος του έφερε στο κόσμο την Παρασκευή ένα υγιέστατο αγοράκι, αλλά και στον Κώστα Μπουζάνο που τραυματίστηκε στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Ηρακλή Λάρισας και με ευχές της ομάδας για ταχεία ανάρρωση.