«Διπλό» η Δόξα Βλαχογιαννίου, 1-2 τον Φαλανιακό (PICS)

Ένα ενδιαφέρον παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή διεξήχθη στο γήπεδο της Φαλάνης, όπου ο τοπικός Φαλανιακός αντιμετώπισε την Δόξα Βλαχογιαννίου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια μεγάλη νίκη με σκορ 1-2 που θα παίξει σημαντικό ρόλο και στην ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αρκετά νευρικοί και στο τέλος δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ούτε τον βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Τάσου Μπεριτζά παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου και δεν κατάφεραν επί της ουσίας να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Το Βλαχογιάννι μπήκε αρκετά παθιασμένα και με σωστή διαχείριση που έκανε και με ένα υπέροχο γκολ του Σωκράτη Φακίτσα πήρε τη νίκη με σκορ 1-2.

Στην επανάληψη ο Φαλανιακός προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του και με τις αλλαγές που έκανε χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει. Στο 18’ σέντρα του Θανασούλη από αριστερά, σουτ ο Γκάμπας η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπαντής το 0-1.

Στο 25’ σέντρα του Θανασούλη πάλι, από κοντά ο Σωκράτης Φακίτσας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον τερματοφύλακα από τον Φαλανιακό να διώχνει με τα πόδια τον κίνδυνο.

Τρία λεπτά μετά ο Γκάμπας έκανε το σουτ από κοντά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έκανε νέο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 35’ ο Παπαγεωργίου για τους γηπεδούχους βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε όμως να πιάσει καλά την μπάλα με αποτέλεσμα να χαθεί τεράστια ευκαιρία. Δύο λεπτά μετά ο Παπαγεωργίου ανατράπηκε από τον Μάρκου και ο ίδιος παίκτης έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1.

Στο 56’ ο Σωκράτης Φακίτσας με μια μακρινή οβίδα έστειλε την μπάλα στο «γάμα» και έκανε το 1-2 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια. Στο 77’ ο Πανταζής Γ. με προβολή έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 80’ ο Βαρσάμης έκανε το φάουλ, την κεφαλιά πήρε ο Λυγούρας αλλά η μπάλα κατέλεξε στα χέρια του τερματοφύλακα.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς): Παπαϊωάννου, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Πανταζής Γ., Κολοβός, Πανταζής Η. (84’ Αλατάς Δ.), Αλατάς Γ. (46’ Σουλιώτης), Μπλέντι, Λυγούρας, Παπαγεωργίου, Αλεξανδρής (54’ Καρακίτσιος Β.).

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βλιώρας, Μητούλας, Μπουζούκας (64’ Μωυσίδης), Μάρκου, Πάσος, Αθανασούλης, Γκουρουμπίνος (46’ Πάτσης), Γκάμπας (92’ Καλογιάννης), Φακίτσας Σ. (78’ Γεωργούλης), Μπαντής, Θανασούλης Ε.

Διαιτητική τριπλέτα: Τσιτσανούδης, Τέγος, Δημεράς.