Φιλική νίκη της ΑΕΛ επί του Έσπερου Λαμίας

Η ΑΕΛ επικράτησε εντός έδρας, στο κλειστό του Αλκαζάρ, του Έσπερου Λαμίας με σκορ 78-65, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας των δύο ομάδων ενόψει της έναρξης των πρωταθλημάτων της Α2 και της Γ’ Εθνικής.

Οι προπονητές των δύο ομάδων έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα λίγες μέρες πριν από τα πρώτα τους επίσημα παιχνίδια. Οι Λαρισαίοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-0, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας στη συνέχεια (19-6, 23-9) και πηγαίνοντας στο δεκάλεπτο προηγούμενοι 30-17.

Στην δεύτερη περίοδο ο Έσπερος μάζεψε κάπως τη διαφορά (34-24), ωστόσο η Α.Ε.Λ. είχε τις λύσεις επιθετικά και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 20 πόντους (48-28), πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 48-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έριξαν πάλι τη διαφορά στο -11 (53-42), με την Α.Ε.Λ. όμως να συνεχίζει να είναι εύστοχη, να ξεφεύγει εκ νέου και να πηγαίνει με το +20 (66-46) στην τελευταία περίοδο. Εκεί, δεν άλλαξε τίποτα, με τον Έσπερο να προσπαθεί να μαζέψει το σκορ (74-60) και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 78-65.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 48-33, 66-46, 78-65.