Απόλλων Σμύρνης - Πλατανιάς 0-1

Μεγάλη νίκη με σκορ 1-0 πέτυχε σήμερα (23/9) η ομάδα του Πλατανιά στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, που είχε νικήσει την Ελαφρά Ταξιαρχία και στο κύπελλο, ευτύχησε να σκοράρει στο πρώτο μέρος, στάθηκε τυχερή καθώς ο Απόλλων, που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 67', είχε δυο δοκάρια.

Το τέρμα της νίκης για τον Πλατανιά ήρθε στο 22' όταν Ενσικουλού, Μπούτνικ και Ντεβέσα συνεργάστηκαν ωραία με τελικό αποδέκτη τον Ενσικουλού που στη καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα έκανε το 0-1. Ο Απόλλων είχε δυο δοκάρια όπως είπαμε, πρώτα με τον Βάντερσον στο 49' και με τον Παπάζογλου πέντε λεπτά αργότερα, ενώ ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής στο 67' του Ντάσιου.

Απόλλων Σμύρνης (Άκης Μάντζιος): Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας (57' Μενδρινός), Ντάσιος, Κονέ, Σιατραβάνης (82' Μάατσι), Αλμπάνης (58' Μάατσεν), Καστιγέχος, Μπιτζιμίν, Βαλλιάνος, Παπάζογλου.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Κρος (61' Στάμου), Στανισάβλιεβιτς, Κοροβέσης (83' Πατράλης), Στάθης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσικουλού, Ντεβέσα (70' Δημούτσος), Μπούντνικ.