Το «πάλεψαν» τα Βούναινα, τη νίκη ο Π.Ο.Ε. (PICS)

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Π.Ο.Ε. κερδίζοντας με σκορ 2-3 τα Βούναινα στην πρώτη τους εμφάνιση στην Α’ ΕΠΣΛ.

Η Ελασσόνα μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και στο 8’ ο Κυρίτσης Γ. έκανε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Ματούλας βρέθηκε τετ α τετ στο 10’ έκανε το σουτ όμως δεν βρήκε εστία.

Πέντε λεπτά μετά ο Μπούσιας με κεφαλιά έκανε το 0-1 για την Ελασσόνα, στο 17’ το αυτογκόλ του Χατζηλιάδη Γ. έκανε το 0-2 όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη τα Βούναινα προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς και ιδιαίτερα μετά το 60’ όταν ο Π.Ο.Ε. έμεινε με παίκτη λιγότερο αφού ο Παπαχρήστος δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη. Και το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με τον Ματούλα στο 65’ που ξέφυγε από την άμυνα και με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-3.

Από εκεί και πέρα τα Βούναινα πήραν πραγματικά «φωτιά» χάνοντας ευκαιρίες και πετυχαίνοντας δύο γκολ και θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει το ματς. Στο 71’ το φάουλ από πλεονεκτική θέση εκτέλεσε ο Χατζηλιάδης Σ., ασταθής απόκρουση από τον Γούπο και σε δεύτερο χρόνο ο Ραπτόπουλος έκανε το 1-3. Τέσσερα λεπτά μετά ωραία μπαλιά από τον Μερτζανίδη Η. και η κεφαλιά του Χατζηλιάδη Γ. έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Γκομοσίδης δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 87’ ο Γκομοσίδης «τρύπησε» την άμυνα και με ωραίο τελείωμα έκανε το τελικό 2-3.

Βούναινα (Θοδωρής Εμμανουήλ): Κουκουφίκης, Τσανάς (70’ Γκομοσίδης), Κατσιώτης, Χατζηλιάδης Γ., Μερτζανίδης Η., Καρέντζος, Σχοινάς (70’ Ραπτόπουλος), Χριστοδούλου Κ. (82’ Μερτζανίδης Φ.), Καζάνι Γ. (85’ Καζάνι Κ.), Τριανταφυλλόπουλος, Χατζηλιάδης Σ.

Π.Ο.Ε. (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Γούπος, Μπούσιας, Νταμπώσης (69’ Μπαρλαγιάννης Γ.), Ποτόσογλου (46’ Γελαλής), Κυρίτσης Θ. Κυρίτσης Γ., Παναγιώτου, Καραμάνος (53’ Παπαχρήστος), Ματούλας, Μπούνα.

Διαιτητική τριπλέτα: Νίτσας, Νίκζας, Νάκας.