Με το δεξί η Γιάννουλη, 1-0 τον Φαλανιακό (PICS)

Πρεμιέρα με το δεξί για την Δήμητρα Γιάννουλης η οποία νίκησε με 1-0 τον Φαλανιακό για την 1η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΛ.

Η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη, σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, είχε το άγχος της πρεμιέρας, αλλά παρόλα αυτά έφτασε στην επικράτηση, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα τον Φαλανιακό ο οποίος προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε για να σκοράρει και να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ένα μέτριο γενικά παιχνίδι σε μια δύσκολη μέρα με αφόρητη ζέστη που ανάγκασε τον διαιτητή να διακόψει το παιχνίδι στα μισά του πρώτου μέρους προκειμένου να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, σε μια μέρα ακατάλληλη για να παιχθεί ποδόσφαιρο και φυσικά η αναμέτρηση δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας.

Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά η Δήμητρα Γιάννουλης μπήκε με ενθουσιασμό στο παιχνίδι, είχε τον έλεγχο χωρίς την μεγάλη φάση, με τον Φαλανιακό να ισορροπεί να δημιουργεί ευκαιρίες και να είναι η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στο τέρμα. Στην επανάληψη ισορροπημένο το παιχνίδι το οποίο όδευε προς την ισοπαλία, όμως η χρυσή αλλαγή του Βασίλη Μπακογιάννη, ο Δημήτρης Πουρνάρας πέτυχε το τέρμα που έκρινε και την αναμέτρηση.

Λίγες οι καλές φάσεις στο πρώτο μέρος με τον Κατσαμάγκα στο 35' από πλευράς γηπεδούχων να κάνει τη σέντρα και ο Γκατζούλης από το ύψος του κόρνερ να κάνει το σουτ με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από την εστία. Στο 40' η πρώτη καλή φάση για τον Φαλανιακό όταν από κόρνερ του Αλεξανδρή ο τερματοφύλακας έδιωξε τον κίνδυνο, ενώ τρία λεπτά αργότερα στο μακρινό σουτ του Τσούτσα η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μαστοροδήμου.

Στην επανάληψη η Δήμητρα ήταν καλύτερη και στο 54' με ωραία ατομική προσπάθεια του Γκατζούλη άγγιξε το 1-0, με τον Παπαιωάννου να διώχνει σε κόρνερ, για να φτάσουμε στο 81' όταν η "χρυσή" αλλαγή του Βασίλη Μπακογιάννη, ο νεαρός Δημήτρης Πουρνάρας, προερχόμενος από τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ με ωραία προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτησία: Μπουμαρσόπουλος (Κοτούμπας, Ακρίβος)

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Μαστοροδήμος, Αμπατζίδης (67' Πουρνάρας), Μπάμπαλης, Σουφχάρας, Εμμανουήλ, Θώμος, Θέτζας, Γκατζούλης, Κατσαμάγκας (87' Τσουμάνης), Μάτος, Τσιαντούλης.

Φαλανιακός (Γιάννης Μιχαλές): Παπαιωάννου, Μαχαίρας (90'+1 Γκάζι), Βαρσάμης, Σουλιώτης, Αλεξανδρής (57' Πανταζής Η.), Πανταζής Γ. (88' Τσακνάκης), Κολοβός, Μπλέντι, Λυγούρας (67' Αλατάς), Παπαγεωργίου, Τσούτσας.