Ξύπνησε αργά η Εθνική, 87-95 ήττα από Γαλλία

Την ήττα με σκορ 95-87 γνώρισε η εθνική μας ομάδα μπάσκετ από την αντίστοιχη της Γαλλίας στον δεύτερο αγώνα της για το Ευρωμπάσκετ στον όμιλο που διεξάγεται στο Ελσίνκι.

Η ομάδα του Κώστα Μίσσα πλήρωσε ουσιαστικά τα τρία πρώτα δεκάλεπτα που η Γαλλία φρόντισε να πάρει μια σημαντική διαφορά νίκης και παρά την κατάθεση ψυχής των διεθνών μας στην τελευταία περίοδο δεν αποφεύχθηκε η ήττα από την παρέα του Ντε Κολό.

Η Ελλάδα μπήκε με αρκετή όρεξη στο ματς και προηγήθηκε 5-0, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Γάλλοι με σερί 15-2 έκαναν το 5-0, 7-15 και εν συνεχεία πήραν διψήφια διαφορά (10-20) για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +12 (15-27). Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο με την Εθνική να εμφανίζει προβλήματα και οι Γάλλοι να κρατούν σταθερά την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Θανάση Αντετοκούνμπο. Τελικώς το ημίχρονο έκλεισε στο -19 (36-55).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η Γαλλία έφτασε στο +21 (36-57) με τον εκνευρισμό να είναι εμφανείς στους διεθνείς μας. Η ομάδα του Κολέ έφτασε μέχρι και το +24 (47-71) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +18 (57-75). Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα μπήκε με σκοπό να παλέψει και με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6.75 έκανε σερί 12-2 μειώνοντας σε 69-77. Με νέο τρίποντο του Νικ Καλάθη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πλησίασε στους 6 (72-78), όμως η υπερπροσπάθεια δεν έφτανε, με τους αντιπάλους να βάζουν τα "μεγάλα" σουτ και να φτάνουν στη νίκη με 95-87.

Επόμενη αναμέτρηση για την Ελλάδα αύριο (3/9) στις 16:30 με αντίπαλο την Σλοβενία, ενώ οι Γάλλοι παίζουν με αντίπαλο την Ισλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95

Ελλάδα (Κώστας Μίσσας): Καλάθης 15 (2), Μπουρούσης 7, Σλούκας 15 (1τρ., 7ασ.), Παππάς 8 (1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 22 (2), Παπανικολάου, Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Αντετοκούνμπο 12 (6ριμπ.).

Γαλλία (Βενσάν Κολέ): Σεραφέν 9, Ερτέλ 13 (1), Λοβέρν 21 (11ριμπ.), Φουρνιέ 21 (2), Ντε Κολό 16 (3), Ντιαό 3, Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπιρί 8, Τουπάν, Τζάκσον 2.