Με το δεξί η Ελλάδα, 90-61 την Ισλανδία

Πρεμιέρα με το δεξί για την εθνική μας ομάδα μπάσκετ η οποία επικράτησε με 90-61 της Ισλανδίας στον πρώτο της αγώνα για το Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στη Φινλανδία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν εμφανώς ανώτερο των Ισλανδών και παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό μπάσκετ έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση. Παππάς με 20 πόντους και Πρίντεζης με 17 ξεχώρισαν από την Ελλάδα, ενώ από κοντά και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που πέτυχε 9 πόντους.

Ιδανικό ξεκίνημα για την Γαλανόλευκη που προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 26-10 με κύριο μπροστάρη τον Παππά, όμως στη δεύτερη περίοδο οι Ισλανδοί με ένα δικό τους σερί μείωσαν στο καλάθι (31-33) πριν το 33-37 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα πάτησε γκάζι και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να σκοράρει και να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ ανέβασε και πάλι την διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +16 (61-45). Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος με την Εθνική μας να φτάνει άνετα στη πρώτη νίκη με το τελικό 90-61.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90

Ισλανδία (Κρέιγκ Πέντερσεν): Χέρμανσον 7, Στέιναρσον, Ακοχ 5, Μπάιρινγκσον 7, Στέφανσον 7, Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 7 (1), Γκούναρσον, Ερμολίνσκι 3, Πάλσον 21 (1), Χλίνασον 2, Μπιόρνσον.

Ελλάδα (Κώστας Μίσσας): Καλάθης 9 (1), Μπουρούσης 7, Σλούκας 5 (1), Παππάς 20, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 17 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 8 (2), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 9.