Πρεμιέρα με βαριά ήττα στο Πειραιά

Την ήττα με σκορ 4-1 γνώρισε σήμερα (19/8) η ομάδα της ΑΕΛ από τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Super League για την σεζόν 2017-2018.

Ένα αποτέλεσμα το οποίο κρίνεται δίκαιο καθώς η ΑΕΛ δεν έδειξε ότι μπορούσε να κάνει την έκπληξη απέναντι στους Πειραιώτες παρότι μείωσε προσωρινά και έχασε και μεγάλη ευκαιρία για το 2-2.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο έφτασε στο 2-0 και παρότι είδε την ομάδα του Πάους να μειώνει σε 2-1 δεν πτοήθηκε και σκοράροντας ακόμα δυο τέρματα έφτασε στο τελικό 4-1 κάνοντας πρεμιέρα με το δεξί.

Με ενός λεπτού σιγή ξεκίνησε η σημερινή (19/8) αναμέτρηση, όπως και όλες της Super League, στην μνήμη των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης στη Βαρκελώνη.

Ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο Ολυμπιακός μπήκε με στόχο ένα γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε κατά πολύ το άγχος, απέναντι στην ΑΕΛ η οποία είχε παραταχθεί καλά στον αγωνιστικό χώρο του «Γ. Καραϊσκάκης» όμως μια ανόητη ενέργεια του Φάρκας έφερε το πέναλτι με το οποίο η ομάδα του Χάσι άνοιξε το σκορ. Μοναδική απειλή από πλευράς ΑΕΛ στο 19’ με το σουτ του Ντέλετιτς.

Στην επανάληψη το θέαμα ήταν καλύτερο με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο δεύτερο γκολ, την ΑΕΛ να μειώνει να χάνει μοναδική ευκαιρία για το 2-2, για να καθαρίσει η ομάδα του Χάσι την αναμέτρηση με δυο τέρματα στο δίλεπτο 74-76.

Ο Ολυμπιακός ο οποίος είχε στο πίσω μέρος του μυαλού του και τη ρεβάνς με τη Ριέκα μπήκε με στόχο ένα γρήγορο γκολ και απείλησε στο 7’ με την ωραία ατομική προσπάθεια του Φιγκέιρας, με τον Μπόζοβιτς να βγαίνει και να απομακρύνει τον κίνδυνο και στο 12’ όταν ο Μίλιτς έβγαλε σέντρα, ο Ανσαριφάρντ πήρε την κεφαλιά όμως ο πορτιέρο της ΑΕΛ βρισκόμενος στη σωστή θέση μπλόκαρε τη μπάλα.

Η ΑΕΛ όντας καλά στημένη στην άμυνα απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Καπίνο, ένα λεπτό πριν το πρώτο εικοσάλεπτο, όταν ο Λεοζίνιο εκτέλεσε φάουλ με την άμυνα του Ολυμπιακού να απομακρύνει πάνω στον Ντέλετιτς που σούταρε για να στείλει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο ημίωρο για να δούμε φάση και δημιουργήθηκε από πλευράς Πειραιωτών όταν ο Ανδρούτσος έκανε σέντρα προς την περιοχή και ο Κώστας Φορτούνης με κεφαλιά προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Μπόζοβιτς απέκρουσε με τα πόδια την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι όταν ο Σεμπά αφού απέφυγε στην αρχή τον Ρέντζα έκανε το γύρισμα προς την εστία της ΑΕΛ και ο Φάρκας με μια ανόητη ενέργεια βρήκε την μπάλα με το χέρι, με τον Καραντώνη δικαίως να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης που ήταν εύστοχος βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Τα υπολειπόμενα λεπτά μέχρι την λήξη του ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 1-0 από το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Φορτούνη στο 33’.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες με τον Ολυμπιακό να θέλει το δεύτερο γκολ και την ΑΕΛ να θέλει να φανεί απειλητική και να διεκδικήσει τις πιθανότητες της για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το δυνατό μαρκάρισμα του Ανδρεόπουλου στο 51’ που έφερε και την κίτρινη κάρτα στον παίκτη της ΑΕΛ έφερε τις διαμαρτυρίες του προπονητή του Ολυμπιακού που ζητούσε την αποβολή του Έλληνα μέσου, ενώ στο 59’ η πρώτη φάση στην επανάληψη όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά και προς την περιοχή της ΑΕΛ με τη μπάλα να φτάνει στον Ανσαριφάρντ που έκανε το σουτ με τη μία όμως ο Μπόζοβιτς έσωσε τους «βυσσινί» από ένα δεύτερο γκολ.

Στο 62’ δυνατό σουτ του Ανδρούτσου η μπάλα κόντραρε στον Φατιόν και πέρασε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ έφτασε στην δεύτερη τελική της στο παιχνίδι πάλι με τον Ντέλετιτς που επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Καπίνο. Με την συμπλήρωση 67 λεπτών οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο δεύτερο γκολ όταν σε αντεπίθεση από τα δεξιά ο Πάρντο έκανε την κούρσα και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός άσος έκανε από κοντά το 2-0.

Στο 70’ ο Φορτούνης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή προσπάθησε να κάνει το 3-0 με τον Μπόζοβιτς να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ και ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ μείωσε σε 2-1 ξαναμπαίνοντας στο ματς. Συγκεκριμένα ο Ντέλετιτς πάσαρε στον Λεοζίνιο ο οποίος έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Φιγκέιρας έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο.

Ο παίκτης του Ολυμπιακού πήρε το «αίμα του πίσω» στο 74’ όταν με ένα είναι η αλήθεια χλιαρό σουτ και κακή εκτίμηση της μπάλας από τον Μπόζοβιτς έκανε το 3-1 και ενώ στο 76’ η νίκη των πρωταθλητών Ελλάδος πήρε διαστάσεις όταν ο Φορτούνης ύστερα από τακουνάκι του Ανσαριφάρντ με ωραία προσπάθεια έκανε το 4-1.

Όλα αυτά και ενώ στο 72’ το ταμπλό του «Γ. Καραϊσκάκης» θα μπορούσε να έγραφε Ολυμπιακός – ΑΕΛ 2-2 και αυτό γιατί ο Ζίζιτς έκανε δυνατή κεφαλιά αμαρκάριστος με τον Καπίνο να κάνει την απόκρουση του αγώνα και να στερεί από τους Θεσσαλούς το δεύτερο τέρμα.

Τα υπόλοιπα λεπτά στο Φάληρο κύλησαν χωρίς κάτι αξιοσημείωτο και ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 4-1. Πλέον για την ΑΕΛ η δεύτερη αγωνιστική φέρνει αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης στην Λάρισα, ένας Αστέρας που ηττήθηκε με 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Διαιτησία: Καραντώνης (Πετρόπουλος, Καραγκιζόπουλος)

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φορτούνης (81’ Μάρτινς), Ανσαριφάρντ, Μίλιτς, Βούκοβιτς (77’ Νικολάου), Ανδρούτσος, Ζντίελαρ, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Πάρντο, Σεμπά (71’ Σιώπης).

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Φάρκας, Γουάλλας, Ανδρεόπουλος (68’ Αναστασόπουλος), Φατιόν, Ντέλετιτς, Περόνε (79’ Κριζμάν), Λεοζίνιο, Κουτσιανικούλης (79’ Ναζλίδης).

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΗΓΑΝΑΚΟΣ