Νέα νίκη και πρωτιά για Εθνική Παίδων

Μπορεί η Ισλανδία να αποδείχτηκε ιδιαίτερα αξιόμαχη, αλλά στο τέλος υπέκυψε και αυτή στην ανωτερότητα της Εθνικής Παίδων, η οποία πήρε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς το απόγευμα της Δευτέρας (14/8). Με το 85-76 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σφράγισε την πρωτιά στον 1ο όμιλό στο Ευρωμπάσκετ Β' κατηγορίας της Βουλγαρίας μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Η Ελλάδα ξεκίνησε άσχημα στο ματς και βρέθηκε να χάνει με 6-0. Η διαφορά μαζεύτηκε γρήγορα, αλλά η Ισλανδία ήταν ανώτερη στη δεύτερη περίοδο και πήγε μέχρι και στο +13. Κάπου εκεί ήρθε η «γαλανόλευκη» αντίδραση και μειώσαμε στους τρεις.

Ωστόσο, η Ισλανδία κρατούσε σταθερά ένα προβάδισμα έστω και μικρό και μπήκε στην τέταρτη περίοδο στο +3. Η Ελλάδα, όμως, ήταν κοντά στο σκορ και όταν πάτησε γκάζι, όλα τελείωσαν. Έκανε ένα σερί 12-2 και κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 37-43, 59-56, 85-76.

ΕΛΛΑΔΑ: Ρογκαβόπουλος 16 (7 ρ.), Τσουμάνης 16 (1 τρ., 16 ρ.), Καραϊσκος 2, Κλωναρας 15 (7 ασ.), Βλάσιος, Κωστίκας, Λαναράς 2, Καδρας 10, Σιδηροηλίας 6 (1), Σταυραδούκας, Σωτηρίου 16, Ταζόπουλος 2.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Αλεξάντρεσον 2, Γκίσλασον 6, Χλίνσον 20 (1), ΤζόνσονΓκ. 11 (3), Άγκουτσον 14, Γιοχάνεσον, Γιόχανσον, Κρίστιανσον 5, Τζόνσον Ν. 16 (2).